Micha? Jurecki (C) of Poland vies betveen Nemanja Zelenovi?  (R) and Ilija Abutovi? (L) of Serbia in Tauron Arena of Krakow on January 15, 2016 during their group 'A' match of the 'Men's EHF European Handball Championships 2016'.
Poland won 29-28.  / AFP / ATTILA KISBENEDEK

Férfi kézi-Eb: kiszenvedett győzelemmel nyitott a házigazda

Menyhei Csaba

sportújságíró. 2016. 01. 16. 07:57

Franciaország és Horvátország is harcost meccset nyert meg, Izland tizenegy másodperccel a vége előtt szerezte a győztes gólt.

Pénteken megkezdődött a férfi kézilabda Európa-bajnokság Lengyelországban. A házigazdák azzal a Szerbiával kezdték tornát, akivel a magyar válogatott is összecsapat egy hete. Akkor Zentán két góllal kikaptak a mieink, egy napra rá pedig nem bírt egymással a két csapat (25-25) Kecskeméten.

Hiába a lengyelek voltak papíron az esélyesebbek, a félidőben még rájuk nézve volt hízelgő az egygólos hátrány (14-15). Szerbia 18-16-ra is vezetett, amikor a házigazda öt gólt dobott úgy, hogy egyet sem kapott. Déli szomszédaink viszont nem törtek meg, egy 4-1-es sorozattal feljöttek 27-27-re, amikor hét perc volt hátra a mérkőzésből.

Az utolsó pecekben már csak három gól született, és mivel a lengyelek eggyel többel dobtak, így izzadságszagú győzelemmel nyitották a tornát. A szerbeknek labdájuk volt az egálhoz, de Ivan Nikcevic hétméteresét Slawomir Szmal védeni tudta.

Az A-jelű négyes másik mérkőzésén Franciaország hét góllal (30-23) nyert Macedónia ellen, viszont az eredmény egy kicsit csalóka. A félidőben (12-12) és tíz perccel a vége előtt (22-22) is döntetlen állt az eredményjelzőn. A hajrában megtorpantak a macedónok, csak egy gólt szereztek, így nem volt esélyük a pontszerzésre. Sovány vigasz számukra, hogy Kiril Lazarov révén ők szerezték a játéknap legszebb gólját.

A B csoportban játszották a torna első mérkőzését. Horvátország 27-21-re felülmúlta Fehéroroszország legjobbjait. Az eredmény ellenére a horvátok sikere sem mondható simának, ugyanis Siarhei Rutenka és társai végig két-három gólos távolságban tudtak maradni.

A kvartett másik találkozóján északi rangadót rendeztek Katowicében. Izland úgy győzte le 26-25-re Norvégiát, hogy a mindent eldöntő találat tizenegy másodperccel a vége előtt született. A csata végsőkig kiélezett volt, végig fej-fej mellett haladt a két együttes. Izland a hajrára fordulva hárommal is vezetett, végül a hibátlan lövőteljesítményt produkáló Gudjon Valur Sigurdsson volt a nyerőember.

Szombaton a magyar válogatott is megkezdi a szereplését. 18.00 órától Montenegróval találkozik a Dujsebajev-csapat Gdanskban.