Sport

“Gyanúsnak” tartják Je Si-ven teljesítményét

Je Si-ven (Je Si-ven)
Je Si-ven (Je Si-ven)

"Gyanúsnak" nevezte keddi nyilatkozatában egy vezető amerikai úszóedző azt a világszerte komoly feltűnést keltő teljesítményt, amelyet a 16 éves Je Si-ven nyújt az olimpián.

A fiatal kínai úszónő azonnal visszautasította, hogy tiltott szerek segítségével érte volna el rendkívüli eredményét.
Je Si-ven világrekordot döntve nyerte a számot, ráadásul úgy, hogy az utolsó úszásnem, a gyors száz méterének befejező 50 méterét gyorsabban teljesítette, mint az amerikai férfi úszócsapat sztárja, Ryan Lochte, a 400 méteres férfi vegyesúszás nyertese.

John Leonard, az Úszóedzők Világszövetségének vezetője a The Guardian című baloldali brit napilapnak kijelentette, hogy különösen ez az utolsó 50 méter volt “gyanús” számára.

Nagyon óvatosak lennénk azzal kapcsolatban, hogy doppingolásnak nevezzük az ügyet … csak annyit mondok, hogy a történelem tanúsága szerint minden olyan esetben, amikor sportágunk történetében valami +hihetetlennel+ találkoztunk …, kiderült, hogy a doppingnak is szerepe volt” – fogalmazott a brit lap keddi számában ismertetett nyilatkozatában az amerikai szakember.

Hozzátette, hogy Je Si-ven aranyérmes úszásának utolsó 100 métere “az egykori keletnémet úszókéra emlékeztetett“.
A The Guardian keddi kommentárja szerint Leonard az úszás világának első jelentős személyisége, aki nyilvánosan gyanújának adott hangot Je Si-ven teljesítményével kapcsolatban.

A kínai úszónő azonban a BBC keddi idézete szerint kijelentette, hogy vele “nincs doppingprobléma“, mivel a kínai olimpiai csapat szigorú előírásai garantálják, hogy ilyen probléma ne merüljön fel. Az úszás világából többen is Je Si-ven védelmére keltek.

Adrian Moorhouse, a szöuli olimpia 100 méteres férfi mellúszás-döntőjének aranyérmese a BBC-nek kedden kijelentette: Kína sokkal nagyobb “tehetségmezőnyből” válogathat, mint más országok, és lehetséges, hogy  egyszerűen rátaláltak “erre a nagyon-nagyon tehetséges gyerekre“.

A doppingellenes ügynökség (WADA) közölte, hogy az érmes helyen végző versenyzők mindegyikét automatikusan doppingvizsgálatnak vetik alá a londoni olimpián, és a vizsgálat 240 tiltott szerre terjed ki.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik