Amerikai világcsúcs, magyar győzelem

Amerikai fölény jegyében zajlott az USA-Európa úszóviadal első napja, Hosszú Katinka nyert, Gyurta Dániel látszólag győzött, végül mégsem.

A dobogósok szerezte pontok alapján az első napi futamok után az Egyesült Államok 93.5 ponttal vezet a 28.5 pontos Európa ellen.

Az atlantai “Duel in the pool” elnevezéső amerikai-európai 25 méteres medencében rendezett úszópárbajon Atlantában egy biztos volt: amerikai sikerek lesznek.

A múlt heti rövidpályás Eb élmezőnyéből kiszemezgetett európai csapat tagjai a terhelés után nem sokkal repülőre ültek, hogy hosszú repülőút után, az időeltolódás okozta átállási problémákkal küszködve rajtkőre álljanak a pihent hazaiak ellen.

Akik viszont alaposan rákészültek a napra, látszott ez a nők 4×100 vegyesváltójában is, a Natalie Coughlin, Rebecca Soni, Dana Vollmer és and Missy Franklin alkotta, brutálisan erős USA-staféta hatalmas világcsúcsot (3:45.56 perc) úszott, majdnem két és fél másodperccel megjavítva saját, 2009-es rekordját (3:47.97).

A viadal pénteki nyitónapján az általunk legjobban várt verseny a 400 női vegyes volt, benne az Amerikában készülő, a hírek szerint kirobbanó formában lévő Hosszó Katinkával, illetve Jakabos Zsuzsannával, valamint a férfiak 200 méteres mellúszása a szám királyával, Gyurta Dániellel, illetve a szakág amerikai nagyjával, Brandon Hansennel.

Az átállási gondoktól megkímélt Hosszú Katinka bizonyított, és nyerte a futamot (4:27.37), Jakabos ötödikként (4:28.33) csapott célba.

Gyurta a tőle megszokott, precízen felépített taktikával tempózott, és az utolsó hosszon úgy látszott, megelőzi Hansent. Sőt, a tévén keresztül nézve az ember mer meg volna esküdni rá, hogy előbb érte el a falat a magyar mint az amerikai.

Ez azonban nem hatotta meg az atlantai időmérő berendezést, ami két századdal Hansent (2:03.62 )hozta ki győztesnek, aki ezek szerint mégis előbb ért falat Gyurtánál (2:03.64).

Ez bizony déjá vu, Pekingben a 100 pillangó döntőjében Michael Phelps is látszólag a szerb Milorad Cavic “mögül” nyert, később fotóval is bizonyították, hogy az amerikai érte el előbb a falat.

Hosszú Katinka arany- és Gyurta ezüstérmén kívül a vegyesúszás 400 méteres futamában Cseh László (4:02.91) tudott dobogóra lépni az est sztárja, Ryan Lochte és Tyler Clary mögött.

A többi számban a 400 gyorson bátor úszással ötödikként célbaérő Verrasztó Evelynen (4:04.73) kívül epizódszerepet játszottunk, 200 háton Bernek Péter 7. lett, csakúgy, mint a 100 gyors friss Eb-bronzérmese, Takács Krisztián, illetve a 100 pillangón is rajthoz álló Cseh László.

Eredmények – USA-Európa úszóviadal, Atlanta
Nők
40×100 vegyesváltó:

1. USA (Natalie Coughlin, Rebecca Soni, Dana Vollmer és and Missy Franklin) 3:45.56 perc (világcsúcs)