Nagyvilág

Facebook-bejegyzése miatt ítéltek halálra egy pakisztáni férfit

A kelet-pakisztáni Bahávalpur terrorizmus elleni bírósága nem jogerősen halálra ítélt egy férfit, akit azzal vádolnak, hogy istenkáromlást követett el a Facebookon – közölte vasárnap Safik Kuresi helyi ügyész az MTI híre szerint.

Ez az első alkalom, hogy valakire halálos ítéletet szabtak ki Pakisztánban a közösségi médiában elkövetett istenkáromlás miatt.

A 30 éves Taimúr Raza, aki állítólag sértő megjegyzésekkel illette Mohamed prófétát, a feleségeit és a társait is, fellebbezhet az ítélet ellen.

Az ügyész közlése szerint Razát egy buszmegállóban vették őrizetbe, miután a telefonján istenkáromlónak és gyűlöletre uszítónak tartott szöveget játszott le. A lefoglalt mobil eszközön talált anyagok vezettek az ítélethez.

Az ügyész szót ejtett arról is, hogy Raza a pakisztáni síita kisebbséghez tartozik és az iszlám szunnita ágának szigorú értelmezését valló deobandi felekezet elleni gyűlöletre uszító beszédek terjesztésével is megvádolták. Ez utóbbi vádpont miatt kerülhetett az ügy a terrorizmus elleni bíróság elé annak ellenére, hogy a szóban forgó törvényszéken ritkán tárgyalnak istenkáromlással kapcsolatos ügyeket.

1990 óta több tucat támadás és lincselés történt istenkáromlás gyanúja miatt a több mint 180 millió lakosú dél-ázsiai országban. Mohammed próféta megsértése súlyos bűncselekménynek számít, amely miatt tucatnyian várnak a halálsoron az ország börtöneiben. Navaz Saríf pakisztáni miniszterelnök kormánya februárban rendeletben adott utasítást az istenkáromlónak vélt internetes tartalmak eltávolítására a közösségi hálózatokról. A rendelkezés szigorú büntetést helyezett kilátásba azokra, akik ilyen jellegű bejegyzéseket tennének közzé. Májusban pedig az iszlámábádi kormány több millió pakisztáni mobiltelefonjára küldött sms-t, amelyben arra figyelmeztették az ország lakóit, hogy tartózkodjanak az ilyen jellegű üzenetek terjesztésétől.

Fejléckép: Getty Images

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik