Nagyvilág

Meghalt a nő, aki miatt legális lett az abortusz

Norma McCorvey, azaz Jane Roe volt az USA történetének egyik legismertebb perében a főszereplő. Az ő élete már kevésbé lett pozitív, mint az ügy, ami mellett kényszerből kiállt.

69 éves korában elhunyt Norma McCorvey, aki a Jane Roe álnéven vált ismertté Amerika-szerte – írja a Washington Post. Ő volt ugyanis a felperese a Roe v. Wade-ügynek, ami egészen az amerikai Legfelsőbb Bíróságig kígyózott, és egy ma már alapvetőnek tűnő emberi jogot próbált tisztázni:

van-e joga egy nőnek elvetetni a magzatát?

Az akkor 22 éves texasi McCorvey (azaz Roe) ugyanis nemkívánt terhességbe sodródott és el szerette volna vetetni a gyerekét, de ez akkor nem volt legális. Ebből született egy precedens értékű per 1970-ben, aminek az utóhatásai máig gyűrűznek.

A per polarizálta az amerikai közvéleményt: az egyik oldal a női szabadság fontos mérföldkövének tudta be a döntést (ami alkotmánymódosításhoz is vezetett), a másik oldal viszont egy meg nem született gyermek meggyilkolásaként emlegeti a mai napig az abortuszt.

Az ítélet végül 1973. január 22-én születettmeg, 7:2 arányban döntöttek a bírók amellett, hogy alkotmányos jog a terhesség megszakítása. Ezután dolgozták ki az abortuszok jogszabályi hátterét, a névtelenségbe burkolózó Jane Roe pedig sztár lett. Érdekes módon a nyolcvanas években keményvonalas kereszténnyé vált, épp az ellenkező oldalra sodródva.

Ekkoriban mondta azt, hogy a kezdetben hangoztatottakkal ellentétben nem nemi erőszak miatt esett teherbe, normális párkapcsolata volt, ami végül tönkrement. Ezt persze az abortusz ellenzői rögtön felkapták, és ezzel támadták a döntést. Eközben McCorvey/Roe élete sem javult sokat, világéletében összekuporgatta a megélhetését alkalmi munkákból, végül egy leszbikus párkapcsolatban találta meg a boldogságát, ez 35 évig tartott.

McCorvey halálhírét amúgy Joshua Prager újságíró erősítette meg, ő épp egy könyvön dolgozik a Roe v. Wade-ügyben. A halál oka szívelégtelenség volt.

Az ügyről és McCorvey-ról bővebben a Washington Post vaskos cikkében olvashat (angolul).

Ajánlott videó

Olvasói sztorik