Nagyvilág

Megvan, mikor lép életbe Ausztriában a szükségállapot

Csak akkor lép életbe a szükségállapot, ha az idei évre meghatározott kvótánál, 37 500-nál több menekültügyi eljárás indul meg idén Ausztriában – jelentette ki Christian Kern osztrák kancellár a keddi kormányülést megelőzően.

“Abból indulok ki, hogy idén nem lépjük át a felső határt” – jelentette ki a kancellár.  Kern tájékoztatása szerint a Magyarországról érkező menekültek száma jelentősen csökkent, és a magyar határok mentén életbe léptetett intézkedések hatására ez a tendencia folytatódik.

Úgy vélte, nehéz lesz elérni, hogy Magyarország visszafogadja az Ausztriából kitoloncolandó migránsokat. “Más módot kell találni” – mondta, s példaként a megerősített határellenőrzést említette.

A kancellár emlékeztetett, hogy Ausztria támogatja a külső határok védelmét, részt vesz az Európai Unió Sophia elnevezésű, Földközi-tengeri missziójában.

Kern szerint ha kevesebb menekültügyi eljárás indul meg idén, mint az meghatározott felső korlát, akkor nem lesz ok arra, hogy elrendeljék a szükségállapotot. A szükségrendelet hat hónapig lehetne érvényben, és háromszor hosszabbítható meg.

Korábban eltérő nyilatkozatokat közölt a kormány a szükségállapot bevezetéséről. Wolfgang Sobotka néppárti belügyminiszter arról beszélt, hogy a szükségállapotot minél gyorsabban, lehetőleg már a 37 500-as felső határ elérése előtt be kellene vezetni. Hans Peter Doskozil védelmi miniszter, szociáldemokrata politikus pedig úgy nyilatkozott, hogy már 30 ezer benyújtott menedékkérelem esetén is ki lehetne hirdetni a rendkívüli jogrendet.

Kedden a kormányülést követően a kancellár, az alkancellár, a kancelláriaminiszter és a belügyminiszter tárgyalja át a szükségrendelet tervezetének szövegét, amelyet kedden vagy szerdán küldhetnek el jóváhagyásra – jelentette be a kormány kedden.

A tervezet jóváhagyási folyamata négy héten át tart majd, ezt követően a kormány, majd pedig a parlament úgynevezett főbizottsága elé kerül.

Az osztrák parlament április végén fogadta el a menekültügyi törvény szigorítását, amelynek értelmében a kormány parlamenti jóváhagyással szükségállapotot hirdethet a közrend és a belbiztonság veszélyeztetettsége esetén. A szükségállapot életbe lépése esetén a menedékkérőket már az osztrák határnál visszautasíthatnák. Ettől csak emberi jogi okokból, például családegyesítés miatt térnének el.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik