Nagyvilág

Egy híres brit közgazdász szerint hosszabb távon kifizetődik a menekültek befogadása

A tavaly Európába érkezett menekültek befogadásának gazdasági haszna már öt éven belül csaknem kétszeresen meghaladhatja a költségeket, írja a The Guardian.

A tanulmányt Philippe Legrain brit közgazdász, az Európai Bizottság előző elnöke, José Manuel Barroso volt gazdasági tanácsadója állította össze. Legrain szerint a tavaly érkezett migránstömeg befogadása 2015 és 2020 között 69 milliárd euróval növeli az érintett európai országok közadósság-állományát, viszont ugyanebben az időszakban 126,6 milliárd eurót ad hozzá az összesített nominális hazai össztermékhez (GDP).

A tanulmány szerint a menekültek befogadására fordított egy eurónyi befektetés csaknem két euró gazdasági hasznot hajt öt éven belül. 

Legrain elmondta, a leggyakoribb tévedés az, hogy a menekültek terhet jelentenek, és még azok is ebben a tévhitben élnek, akik egyébként pártolják a menekülők befogadását. A közgazdász szerint a menekültek befogadásának kedvező gazdasági hatásait gyengítheti, ha Európa nem gyorsítja fel integrálásukat a munkaerő-állományba.

A tanulmány írója több történelmi példát is hoz korábbi, sikeres és nagyszabású menekült-áttelepítési
programokra – így például annak a mintegy 800 ezer embernek a befogadását, akik a vietnami háború után mentek az Egyesült Államokba. S miközben ez az embertömeg eleinte valóban kiadást jelentett USA számára, ma már ezeknek a vietnami-amerikaiaknak nagyobb a jövedelmük és jobb a foglalkoztatási mutatójuk, mint a tősgyökeres amerikaiaknak.

(mti)

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik