Nagyvilág

Megkezdődött az EU-csúcs Brüsszelben

A két fő napirendi pont a menekültválság, valamint a brit reformelképzelések megvitatása.Orbán akkor lesz elégedett, "ha tudjuk tartani a védelmi vonalainkat".

A migrációs válságot érintő megbeszélések középpontjában a humanitárius segítségnyújtás, a külső határok védelme, az EU-Törökország cselekvési terv végrehajtása, a menedékkérők az unión belüli áthelyezése, illetve a visszaküldésére vonatkozó határozatok végrehajtása, valamint a menedékkérő-regisztrációs központok, az úgynevezett hot spotok rendszerszerű üzemeltetése áll majd.

Orbán Viktor magyar kormányfő érkezésekor kijelentette: akkor lesz elégedett, “ha tudjuk tartani a védelmi vonalainkat”. A miniszterelnök hozzátette: sikerült elhárítani azokat a kísérleteket, amelyek a kötelező betelepítési kvótákat Magyarországra erőltetnék.

Csütörtökön vitatják meg a brit uniós tagságról szóló népszavazáshoz kapcsolódó londoni reformelvárásokat, melyekkel kapcsolatban megállapodásra is akarnak jutni ezen a csúcstalálkozón. Donald Tusk, az Európa Tanács elnöke azt mondta: ezen a csúcson áll vagy bukik, hogy sikerül-e megállapodni. Tusk a csúcstalálkozó előtt még tartott egy utolsó egyeztetést David Cameronnal, annak részleteiről azonban egyelőre nem érkeztek hírek.

Cameron nem bólint könnyen

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott: ” meglehetősen  bizakodó”, hogy megállapodás születik.

David Cameron brit kormányfő a találkozóra megérkezve kijelentette: “harcolni fog Nagy-Britanniáért”; nehéz lesz, de jó szándékkal és kemény munkával sikerülhet megegyezésre jutni. Mint mondta, ha sikerül jó alkut kötni, azt el fogja fogadni, de olyanra nem bólint majd rá, amely nem felel meg a brit elvárásoknak.

MTI / EPA / Stephanie Lecocq
MTI / EPA / Stephanie Lecocq

Angela Merkel német kancellár kifejtette: mindent megtesznek annak érdekében, hogy Nagy-Britannia tagja maradjon az Európai Uniónak. Hozzátette, a kérdésről az ülést megelőzően egyeztetni fog a francia elnökkel és a holland kormányfővel, a megállapodást azonban az unió huszonnyolc tagállamának kell elfogadnia.

Ne érhesse a magyarokat hátrányos megkülönböztetés

Orbán Viktor miniszterelnök a brit követelésekkel kapcsolatban kijelentette: a magyar kormány két olyan határt fektetett le, amelyeket a csúcson nem szabad átlépni; az egyik, hogy a személyek szabad mozgása nem szenvedhet csorbát, a másik, hogy nem születhet precedens, vagyis, hogy a briteknek adott szabályozási lehetőségek más uniós országok számára ne váljanak elérhetővé.

A magyar célok között szerepel, hogy az Egyesült Királyságban munkát vállaló magyarokat ne érhesse semmilyen hátrányos megkülönböztetés. A miniszterelnök szerint elérhető az a követelés, hogy egyetlen bevezetendő szabályozás se legyen visszamenőleg érvényes. Azok, akik már a szigetországban vannak, nem kerülhetnek kedvezőtlenebb helyzetbe, mint amilyenben eddig voltak – fogalmazott a kormányfő.

Orbán Viktor reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a magyar álláspontok a két napos uniós csúcs vitáiban tarthatóak leszek.

Az Európai Tanács tájékoztatása szerint a tagországok állam és kormányfői a szíriai konfliktus rendezéséről és a líbiai válság megoldásáról is tárgyalni fognak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik