Nagyvilág

Könnygázzal oszlatták az Uber miatt blokádoló taxisokat

Uber (Array)
Uber (Array)

Franciaországban bedurvultak a Uber elleni taxis tiltakozások. Repterekre vezető utakat zártak le és összecsaptak a rendőrökkel, nem csak Párizsban.

Határozatlan idejű blokádba kezdtek csütörtökön a francia taxisok valamennyi szakszervezet felhívására: országszerte lezárták a repülőtérre vezető utakat és a nagyvárosok legfőbb kereszteződéseit. A taxisok az Uber közösségi utazásmegosztó ellen tiltakoznak, amit az év eleji betiltás ellenére egyre többen vesznek igénybe.

Már kora reggel több száz taxi sorakozott fel a párizsi Roissy-Charles-De-Gaulle repülőtérre vezető utakon, és mindhárom terminál felé akadályozták az eljutást. Párizsban a pályaudvarok felé vezető nagyobb útvonalakat is blokkolták. A rendőrség a párizsi körgyűrűn könnygázt is bevetett, hogy az egyik legforgalmasabb, nyugati kivezető utat felszabadítsa. A környéken petárdák is robbantak, a dühös taxisok szemeteseket borogattak fel. Ugyanitt az egyik sofőr kocsija kerekeit leszerelte és azokat a sztrájkolók a rohamrendőrök elé dobták, hogy akadályozzák a beavatkozást.

 

Toulouse-ban mintegy negyven taxi sorakozott fel a pályaudvar előtt és százan a repülőtérre vezető úton. Marseille-ben is a repülőteret, a pályaudvart és az autópályára vezető egyik alagutat torlaszolták el a taxisok. 

Az amerikai Uber már Európa sok országában jelen van, és munkamódszere számos helyütt éles tiltakozásokat váltott ki. A szolgáltatás Franciaországban 2014 február óta elérhető, de januárban betiltották.  Lényege, hogy a rendszeréhez csatlakozó (hivatásos vagy akár nem hivatásos) autósok és leendő utasaik okostelefonra letölthető alkalmazáson keresztül, közvetlenül találhatnak egymásra, és a viteldíj rendezése is a rendszeren keresztül történik.

Lecsuknak, ha uberezel

Az autósok között az ilyen jellegű kapcsolat megteremtése Franciaországban két év börtönnel és 300 ezer eurós (93,6 millió forintos) pénzbírsággal sújtható. A rendszeres ellenőrzések ellenére a felhasználók megkerülik a törvényt és egyre többen használják a szolgáltatást. Az Uber szerint jelenleg 400 ezer felhasználójuk van elsősorban olyan helyeken, ahol kevés a taxi.

Az elmúlt héten több összetűzés történt a taxisok és a Uber sofőrjei között: Lyonban egy Uber-utast, Nizzában pedig egy sofőrt bántalmaztak súlyosan a taxisok, a kocsikat megrongálták. Az Uber a taxisok szerint tisztességtelen versenyben veszi el a taxisoktól a munkát, miután a szolgáltatást nyújtó sofőrökre nem vonatkoznak a taxisok szigorú követelményei, nem fizetnek járulékokat, adót, nincsen utasbiztosításuk és nem végezték el az állami taxiengedélyhez szükséges 250 órás képzést, ami 150-250 ezer (47-78 millió forintba) euróba kerül.

.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik