Nagyvilág

A NATO cáfolja a koszovói titkos börtönökről szóló híreket

A NATO visszautasította azokat a vádakat, melyek szerint az általa irányított koszovói békeerő, a KFOR egyik támaszpontján titkos börtön működött volna.

Amióta a The Washington Post című amerikai lap november elején megírta, hogy a CIA állítólag titkos börtönökkel rendelkezett kelet-európai országokban, ahol terrorizmussal vádolt személyeket őriztek, ez a téma sok politikus és egyes lapok számára mindennél fontosabb kérdéssé vált. Az üggyel már az Európa Tanács (ET) is foglalkozik, ennek ellenére az Európai Parlament több képviselője szerdán újból bírálta az Európai Bizottságot azért, hogy nem lép az ügyben.

Az ET hamarosan távozó emberi jogi biztosa, Alvaro Gil Robles a Le Monde című francia napilap egyik múlt heti számában azt nyilatkozta, hogy ő a guantánamóihoz hasonló fogolytáborban járt 2002 szeptemberében a NATO fennhatósága alá tartozó koszovói Bondsteel amerikai támaszponton.

Gil Robles szerint a hely Guantánamo rekonstrukciójának tűnt kicsiben: tizenöt-húsz foglyot látott a szögesdróttal körbevett kis házakba bezárva, akik a guantánamói foglyokhoz hasonlóan narancssárga ruhát viseltek. Ugyanakkor elismerte, azt nem tudja megmondani, hogy a Bondsteel támaszpontot “az Afganisztán, Közel-Kelet, Európa és Guantánamo között közlekedő fogolyszállító CIA-repülők is használták-e”.

Korábban az amerikai katonai hatóságok leszögezték, hogy a támaszponton nem létezett semmilyen titkos börtön. A Pristina közelében lévő Bondsteel-tábor az amerikaiak fő támaszpontjának számított Koszovóban: volt idő, amikor hatezer katona állomásozott itt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik