Pénzügy

MNB: márciustól érkeznek az elszámolási értesítők

penz-forint-euro-frank-deviza-penzugy-gazdasag(3)(210x140).jpg (pénz, forint, euro, frank, deviza, pénzügy, gazdaság)
penz-forint-euro-frank-deviza-penzugy-gazdasag(3)(210x140).jpg (pénz, forint, euro, frank, deviza, pénzügy, gazdaság)

Célegyenesben a devizakölcsönök elszámolása, tavaszra meg is érkezhetnek a banki levelek. Hatályba léptek a tisztességes hitelezés szabályai.

A forintosítás után

A pénzügyi intézmények 2015. február 1-jei fordulónappal kötelesek elszámolni majd a tisztességtelenül felszámított árfolyamréssel, és kamatokkal, költségekkel a deviza és a devizaalapú hitelesek felé, s szintén e fordulónappal forintra átváltani a fennmaradó tartozást. Az erről szóló elszámolási értesítők március-áprilisban érkeznek meg a devizaalapú hitelesekhez, akik az elszámolás miatt csökkentett törlesztőrészleteket májustól fizethetik.

Ekkor érkezhet meg az elszámolás a deviza- és forinthiteleseknek

A törvény előírása alapján az elszámolás a devizaalapú hitelesek, illetve a törlesztőrészleteiket ténylegesen devizában fizető adósok esetében 2015. február 1-jei, a forinthitelesek esetében 2015. június 30-i fordulónappal történik.

Az erről szóló elszámolási értesítőket azonban csak később kapják meg a fogyasztók. A devizaalapú kölcsönöknél 2015. március 1. és április 30. között lesz ez aktuális. A forinthiteleseknek pedig 2015. augusztus 1. és szeptember 30. között kell megkapniuk az elszámolást a pénzügyi intézményektől.

Ha viszont az adott intézmény által indított elszámolási per –előbbi esetben- március 1-ig, illetve –utóbbi esetekben- augusztus 1-ig nem zárul le, akkor az elszámolás megküldésének határideje az érintett fogyasztói körnek a per befejezésétől számított 60. nap.

Mit jelent az elszámolás?

A fogyasztók az elszámolás során visszakapják a futamidő alatt tőlük tisztességtelenül elvont kamatokat, költségeket, illetve a devizaalapú hitelesek a tisztességtelen árfolyamrés összegét. A pénzügyi intézmények kiszámítják és egy levélben érkező elszámolási-forintosítási értesítőben közlik a levonás nyomán fennmaradó kölcsöntartozás és a jövőben fizetendő törlesztőrészletek összegét is. Ezzel együtt a devizaalapú és a ténylegesen devizában törlesztett kölcsönöket átváltják forintra.

Az elszámolás alapján visszajáró összegeket az elszámolás megküldésétől számított 15 munkanapon belül kell a pénzügyi intézménynek jóváírnia vagy – a már megszűnt fogyasztói szerződéseknél – átutalnia, kifizetnie. Az új, kedvezőbb törlesztőrészletek fizetése első alkalommal az elszámolás megküldésére nyitva álló határidő utolsó napját követő hónapban történik. Aki például áprilisban kapja meg elszámolását, így májustól fizethet alacsonyabb törlesztőrészletet. Az elszámolás során a februári fordulónaptól az elszámolási értesítésig tartó esetleges túlfizetést is jóváírják.

Ami csökkentheti a fizetendőt

A törlesztőrészlet mértékét az elszámoláson kívül más törvényi intézkedés is csökkenti. A devizaalapú jelzáloghitelesek már 2015. január 1-jétől csökkenést tapasztalhatnak majd, mivel a pénzügyi intézmények ekkortól már nem a piaci, hanem a rögzített árfolyamon (svájci frank esetében például 256,47 forinton) számítják a törlesztőrészleteket. A törlesztőrészletek további csökkenését okozza, hogy valamennyi, az elszámolás kapcsán érintett hitelszerződésnél legkésőbb 2015. február 1-jétől vissza kell állítani a tisztességes kamatokat, amely jellemzően megegyezik a szerződéskötéskori kamattal.

Kinek küldik ki az elszámolást?

A pénzügyi intézmény az elszámolási-forintosítási értesítőt az általa ismert utolsó postacímre küldi meg tértivevényes küldeményként. Ha egy kölcsönszerződéssel több adós érintett, akkor azok közül annak küldik ki, aki a pénzügyi intézménynél kapcsolattartóként szerepel. Ez jellemzően az a személy, akinek az értesítések korábban postázásra kerültek.

Így az időközben esetleges adatváltozást a fogyasztóknak célszerű mielőbb bejelenteni. Ha egy fogyasztó hitelszerződése már megszűnt, s már nincs élő kapcsolata a pénzügyi intézményével, fontos, hogy postacímét egyeztesse, címváltozás esetén pedig közölje a vele elszámoló pénzügyi intézménnyel. A bankok, illetve a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján letölthetők az erre szolgáló változásbejelentő űrlapok.

Kisokos a forintosításról

Itt is tájékozódhat

A pénzügyi intézmények egy jegybanki rendelet alapján kötelesek tájékoztatni a fogyasztókat az elszámolással kapcsolatos tudnivalókról honlapjuk „Elszámolási és forintosítási információk” menüpontjában, illetve ügyfélszolgálataikon, s közé kell tenniük a folyamathoz esetlegesen szükséges kérelem-, és egyéb nyomtatványmintákat.

Az MNB közleménye szerint folyamatos ellenőrzésüknek köszönhetően a pénzügyi intézmények eleget tettek e tájékoztatási kötelezettségnek. Az elszámolással kapcsolatos információkról az MNB saját honlapján is tájékoztatja a fogyasztókat, s a pénzügyi intézményeket is.

Februártól itt a fair bank

2015. február 1-jével hatályba léptek fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvény új fair banki szabályai is. Ezek a fogyasztói érdekek hatékonyabb érvényesülését és védelmét szolgálják a lakossági hitelezésnél azzal, hogy a szerződéskötést megelőzően szigorúbb tájékoztatási követelményeket és átláthatóbb kamat-és költségszabályokat írnak elő.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik