Pénzügy

Érik a BKV-sztrájk

Első lépésként figyelmeztető sztrájkot terveznek tartani a BKV dolgozói. Ehhez azonban előbb meg kell egyezni a menedzsmenttel az elégséges szolgáltatásról - írja az MR1-Kossuth Rádió honlapja.

Sztrájkba léphetnek még júniusban a BKV dolgozói, ha nem állapodnak meg a kormányzattal a korkedvezményes nyugdíj megtartásáról. Első lépésként figyelmeztető sztrájkot terveznek tartani, a munkabeszüntetés időpontját ma jelentik be – mondta a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Gulyás Attila, a főként kötött pályás járművek vezetőit tömörítő Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke.

A sztrájktörvény szerint a BKV-sok csak akkor szüntethetik be a munkát, ha megállapodtak a menedzsmenttel az elégséges szolgáltatásról, erre hét napja van a vállalatvezetésnek és a szakszervezeteknek. A felvetésre, hogy a kormányzati nyilatkozatok szerint a változások kizárólag a rendvédelmi dolgozókat érintenék, Gulyás Attila kijelentette: az alkotmánymódosítás lehetőséget teremt úgynevezett sarkalatos törvények meghozatalára, és ezekben a jogszabályokban már bárki szerepelhet.

Az érdekképviselet kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett a miniszterelnöknek írt levelében, a kormány azonban elzárkózik a tárgyalásoktól – mondta a szakszervezeti vezető a műsorban.

Gulyás Attila hangsúlyozta: érthetetlennek tartják, hogyan merülhet fel a korkedvezményes nyugdíj megszüntetésének lehetősége a járművezetőknél, ennek többletterheit ugyanis teljes egészében, jóval előre kifizeti a munkáltató. Az összes járművezető után a keresetükből számított többletet, 13 százalékos járulékot fizet be a BKV az államkasszába – mutatott rá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik