Gazdaság

Bátrabban vásároltunk

benzin (benzin, olaj, benzin árak, olaj árak, gazdaság, )
benzin (benzin, olaj, benzin árak, olaj árak, gazdaság, )

A KSH első becslése szerint tavaly decemberben és egész évben is többet vásároltunk mennyiségre, mint az előző évben. Az elemzők szerint tartós lehet a növekedés.

A kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest 2014. decemberében 5,6 százalékkal nőtt a KSH első becslése szerint. Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem mérsékeltebben, 2,9 százalékkal bővült mindössze.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem viszont jelentősen, 7,6 százalékkal. Az olcsó benzin és gázolaj hatása pedig egyre markánsabban látszik az eladásokban: az üzemanyag-kiskereskedelemben 10,7 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene éves szinten, a novemberi 8,6 százalékos bővülés után.

Tavaly így vásároltunk

A tavalyi egész évben pedig a tisztított index szerint 5,2 százalékkal bővült a kereskedelem értékesített mennyisége, melyen belül 4,8 százalékot képviselt az élelmiszer-kiskereskedelem, 5,4 százalékot a nem élelmiszer-kiskereskedelem, az üzemanyag-vásárlás pedig 5,8 százalékkal emelkedett.

2013-ban ennél jóval szerényebb, 1,6 százalékos bővülést mért a KSH a kiskereskedelemben. A leglátványosabban a nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem eladási mennyiségei növekedtek, hiszen 2013-ban éves szinten még alig emelkedett a forgalom (+0,4 százalék), tavaly viszont már 5,4 százalékos növekedést ért el. Az üzemanyag-kiskereskedelem is javított 2013-hoz képest (+2,3 százalék) az idén 5,8 százalékkal többet adtak el. Az élelmiszer-eladások mennyiségi bővülése is kissé felgyorsult, a tavalyelőtti 2,3 százalékkal szemben tavaly 4,8 százalékot mértek az első becslés szerint.

Az elemzők szerint tartós lehet a növekedés

Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője írásban az MTI-nek kifejtette: a várakozásoknak megfelelően a lényegesen csökkenő üzemanyagáraknak, a lakosság javuló jövedelmi helyzetének köszönhetően továbbra is élénk a hazai kiskereskedelem és általában a háztartások fogyasztása. Hozzátette: bizonyára segít ebben a devizahitelek elszámolása is, valamint a KSH adatai szerint tartósan javuló foglalkoztatás. 

Az elemző szerint a következő negyedévekben a fogyasztás továbbra is bővülni fog, habár a bázisidőszak (2014 eleje) elég erős volt, így szerényebb éves ütem sem lenne meglepő. A hosszabb távú kilátások már bizonytalanabbak, de egyelőre úgy tűnik, hogy tartós lehet a növekedés – írta.

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szintén úgy véli, hogy az adatok megerősítik a csökkenő olajár következtében, a múlt év utolsó hónapjaiban kialakult trendet, az üzemanyagok iránti kereslet fokozatos emelkedését.
Emellett a nem élelmiszerek körében bekövetkezett szintén jelentős, közel 8 százalékos decemberi forgalombővülés arra utal, hogy a lakosság egyre bátrabban költ tartós fogyasztási cikkekre is – kommentálta az adatokat. 

Németh Dávid szerint az is látszik, hogy a lakossági fogyasztás stabilizálódott, hozzátéve: az idén is a 2014-eshez hasonló, 4-5 százalékos forgalombővüléssel lehet számolni.

A kereskedők nem túl optimisták

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a GDP növekedése és az emelkedő reáljövedelmek állnak a várakozásoknál jobb eredmények hátterében.
Közölték, az idén előreláthatóan tovább nő a kiskereskedelem, de kisebb ütemben mint 2014-ben. Bizonytalan például, hogy az üzletek vasárnapi bezárása milyen nagyságú forgalomvesztéssel jár, a szakemberek többsége azzal számol, hogy a rövidebb nyitva tartási időben kevesebb lesz a fogyasztás – olvasható az OKSZ kommentárjában.

A szövetség úgy véli, kisebb lesz a GDP növekedési üteme is, ennek nyomán a jövedelemkiáramlás. Az alacsony olajár és a fogyasztói árak előreláthatóan változatlan szintje ugyanakkor kedvez a kereskedelemnek.

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik