Gazdaság

Kevesebbet vásárolunk

A kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok alapján márciusban 3,6 százalékkal, az első negyedévben 3,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest, az előző havihoz képest pedig 0,6 százalékkal maradt el.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben az első negyedévben 1519 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből márciusban 561 milliárd forint értékű forgalom realizálódott – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentéséből.

A kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok alapján az idén februárban 3,2 százalékkal, az év első két hónapjában 3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az első negyedévben a kiskereskedelmi eladások 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 15 százaléka az üzemanyag-, 13 százaléka a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus részesedése 25 százalék volt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek az első negyedévben 2,6 százalékkal, márciusban 3,6 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában.

Az élelmiszerüzletek forgalma a kiigazítatlan adatok szerint márciusban 8 százalékkal csökkent a 2008. márciusihoz képest. A kiigazított és kiigazítatlan indexek közötti nagyobb különbséget az okozta, hogy a húsvéti bevásárlások 2009-ben áprilisra, 2008-ban márciusra estek.

Az idén márciusban az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) változatlan áras forgalma 4 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelem márciusi forgalmának volumene 0,6 százalékkal maradt el a februáritól.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első negyedévben 7,1 százalékkal, márciusban 7,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszaki szinthez képest. Márciusban a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek együttes, változatlan áron számított forgalma lényegében nem változott: míg a tevékenységcsoporton belül az illatszerüzletek növekedést értek el, addig a gyógyászati üzletek és gyógyszertárak eladásai kismértékben csökkentek. A többi tevékenységcsoport értékesítésének volumene is elmaradt az előző év azonos időszakában mért szinttől, a legnagyobb mértékben a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-üzletek, illetve az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásai estek vissza az előző év azonos hónapjához képest.

A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem márciusi volumene 0,2 százalékkal mérséklődött az előző havihoz viszonyítva.

Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áron számított forgalma az első negyedévben 0,9 százalékkal, márciusban 1,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint márciusban a benzinkutak eladásai 0,5 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest.

Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2008-ban 38 százalékot tett ki. A többi régió egyenként 9-12 százalékban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2009. márciusban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 3,1 százalékkal, az eurózóna országaiban 4,2 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos hónapjához mérten. Az elérhető adatok szerint növekedést csak Belgiumban, Ausztriában és Nagy-Britanniában, csökkenést 16 tagállamban mértek; jelentős mértékben visszaestek a kiskereskedelmi eladások Észtországban, Lettországban és Litvániában.
Folytatódott – az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító – gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem változatlan áras forgalmának visszaesése Magyarországon: az év első negyedévében 25,7 százalékkal, márciusban 17,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik