Gazdaság

Magyarország ajánlott a befektetőknek

Valamelyest romló pontszáma ellenére Magyarország egy hellyel feljebb került tavasz óta a londoni Euromoney gazdasági folyóirat új globális országkockázati listáján, így bekerült a felső ötödbe, a térségbeli új EU-tagállamok között pedig a felső hármas csoportban van.

A vezető londoni gazdaságpolitikai magazin 185 országot rangsoroló, félévente összeállított listáján Magyarország a 38. helyről a 37-ikre emelkedett. Szlovénia – amely a kelet-európai EU-országok közül a legjobb helyezést kapta – egyet lejjebb csúszott, így a 29. helyen áll. Magyarország a térségbeli EU-tagok közül a márciusi listához hasonlóan szeptemberben is a harmadik, Csehország mögött. Ezt követően Észtország, Lengyelország, Szlovákia és Litvánia a sorrend. Érdekesség, hogy a térségi kockázati rangsorban a még nem EU-tag Horvátország megelőzi Lettországot.

Luxemburg a legkevésbé kockázatos

A globális listán most (százból 99,74 ponttal) első Luxemburg – aki tavasszal még a harmadik volt – Norvégiát (98,85) szorította le a trónról, sőt, a skandináv országot még Svájc is beelőzte, 99,04 ponttal. Őket az Egyesült Államok (96,86) követi. A számos kritérium alapján összeállított osztályzati rendszerben a 100 pontból Magyarország a tavaszi 68,82 pont után szeptemberben 67,57 pontot szerzett az általános kockázati kategóriában.

Magyarország rontott, de feljebb lépett

A fontosabb összetevők közül a politikai kockázat pontszáma a márciusi 17,56 pontról 17,07 pontra romlott. Ebben a kategóriában 25 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. E kategória azt méri, hogy az egyes országok milyen eséllyel válnak nem fizetővé az import és az adósság után, illetve tagadják meg a külföldi részvénybefektetések osztalékának, vagy a befektetett tőkének a hazautalását.

A Euromoney az átfogó gazdasági teljesítményre a lehetséges 25 pontból a tavaszi 10,36 pont után most 10,04 pontot adott Magyarországnak, viszont a szuverén hiteltörlesztési késedelmek és átütemezések kategóriájában értelemszerűen most is megadta a lehetséges legjobb 10,00 pontot, mivel Magyarországnak az elmúlt egy évben sem voltak hátralékai és átütemezett adósságai. A hitelminősítési kategóriában Magyarország 10-ből változatlanul 6,67 pontot kapott, ami tükrözi a magyar szuverén adósság általános “A” kategóriás, azaz befektetőknek ajánlott besorolását. A tőkepiaci hozzáférés könnyűségét vagy nehézségét osztályozó kategóriában ugyanakkor a Euromoney a lehetséges öt pontból a tavaszi 4,21 pont után most 4,28 pontot adott Magyarországnak.

Irak a sereghajtó

A banki finanszírozás hozzáférhetőségének pontszáma – ez új kategória, és azt méri, hogy a nemzeti össztermékhez (GNP) képest mennyi a magánszektornak folyósított hosszú lejáratú, nem garantált bankhitelek aránya – viszont a lehetséges ötből csak 2,74. Csehország erre alig 0,77 pontot, Szlovákia pedig 1,19 pontot kapott. A szeptemberi lista utolsó, 185. helyére a márciusi rangsorhoz hasonlóan Irak került, amely a lehetséges 100 pontból a tavaszi 1,85 pont után ezúttal 2,88 pontot szerzett. Az utolsó öt helyen – Irakkal együtt – a Marshall-szigetek (9,77), Kuba (9,48), Afganisztán (6,81) és Észak-Korea (3,87) osztozik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik