Élet-Stílus

Már Nagy-Britanniában van a Zika vírus

Van olyan dél-amerikai ország, ahol a fertőzöttség miatt arra kérik a nőket, 2018-ig ne essenek teherbe.

Mikrokefália, vagy más néven kisfejűség: így nevezik azt a súlyos fejlődési rendellenességet, aminek következtében a születendő gyermek agya nem fejlődik megfelelően. Bár a rendellenesség előfordulása meglehetősen ritka, Brazíliában az utóbbi évben rohamosan nő az érintett babák száma. A legfrissebb, erre vonatkozó statisztikák szerint 2015-ben 4000-nél is több kisbaba jött világra mikrokefáliával.

A szakemberek azt gyanítják, a mikrokefáliás esetek számának drámai megugrását az úgynevezett Zika vírus okozza, amit 1940-ben Ugandában fedeztek fel. A gyanú szerint a vírus, ami felnőtteknél általában enyhe, megfázásszerű tüneteket okoz, a magzatokra azonban veszélyes, Afrika és Ázsia után, most Dél-Amerikában fertőz: eddig húsz latin-amerikai országban mutatták ki a jelenlétét.

A brit közegészségügyi hivatal a napokban közleményt adott ki, amiben elismerte, hogy a Zika vírus megjelent Nagy-Britanniában is.A hivatal egyelőre három fertőzöttről tud: mindhárman a közelmúltban tértek vissza a szigetországba olyan dél-amerikai országokból, melyek érintettek. A közlemény kitért arra, hogy bár a szúnyogcsípéssel terjed, elenyésző esetekben mégis előfordulhat átvitel emberről emberre is: szexuális érintkezés során, illetve várandós nők fertőződése esetén a méhlepényen keresztül a magzat is megkaphatja a betegséget.

Épp ezért, néhány, a vírussal fertőzött dél-amerikai országban arra kérik a nőket, várjanak a teherbeeséssel. Columbia egészségügyi minisztere, Alejandro Gaviria azt javasolja az ország lakóinak, a lehetséges súlyos következmények miatt, lehetőség szerint 6-8 hónapot várjanak az utódnemzéssel. Ennél is tovább megy El Salvador vezetése, ahol a nőknek azt javasolják, 2018-ig semmiképp se essenek teherbe, hogy elkerüljék a vírusfertőzés miatti rendellenességet.

“Amíg nem tudunk többet a vírusról és a hatásairól, a várandósság elhalasztása megfontolandó opció lehet”

-nyilatkozta az Independent című brit lapnak Laura Rodrigues, a londoni School of Hygiene and Tropical Medicine professzora. Hozzátette, a végső döntést a nőknek kell meghoznia, ám a döntéshez szükséges információk még meglehetősen hiányosak.

“Ez egy merőben új helyzet, hiszen mindössze néhány hónapja derült ki, hogy összefüggés lehet a vírus és a mikrokefália között. Még sok mindent meg kell vizsgálni ahhoz, hogy ez a kijelentés egyértelműen bizonyítva legyen” – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik