Eb-selejtezők: kapusbakik napja

A pénteken Eb-selejtezőn Ciprussal döntetlent játszó portugál válogatott kedden már pontot sem szerzett. Javítottak viszont a franciák, akik a hajrában legyűrték a bosnyákokat; az angolok Svájcban győztek, az olaszok és a németek gáláztak. A kapusok hibát hibára halmoztak, a klasszisokat sem kerülték el a bakik.

Az A csoportban a németek már az első félórában eldönthették volna az Azerbajdzsán elleni találkozót, de rendre elpuskázták helyzeteiket, mígnem Westermann betalált, s a szünet előtt a Klose-Podolski duó is eredményes volt.

A házigazdák sokmozgásos gyors passzjátékának az azeriek nem találták ellenszerét, így a szünet után tovább nőtt a különbség. A németeknél remekeltek a középső védők, hisz a Mertesacker sérülése után beálló Westermann szerzett vezetést, míg Badstuber gólja mellett egy “fél gólpasszt” is jegyzett (Klose első góljánál ő ugratta ki Podolskit).

Németország-Azerbajdzsán – összefoglaló:

A csoport másik találkozóján Badstuber klubtársa, Van Buyten fogott ki nagy napot, ám a Bayern védője hiába szerzett két gólt, a Kompany kiállítása miatt félórát emberhátrányban játszó belgák három gólt is kaptak, így annak ellenére nincs pontjuk, hogy korábban a németeket is megszorongatták.

Tovább tart a szlovák menetelés. A világbajnokságon a legjobb tizenhat közé jutó közép-európaiak ezúttal Moszkvából távoztak győzelemmel. A házigazdák szinte az elejétől a hármas sípszóig végigtámadták a mérkőzést, azonban a 27. percben Akinfejev hibája megpecsételte sorsukat. A védő rossz felszabadítására Stoch csapott le. Szünet után Pogrebnyak majd Arsavin egyenlíthetett volna, a kinyíló oroszokat azonban többször is meglepték a szlovákok, Hamsik és Stoch lövését azonban védte a meccs negatív hőse.

A balkáni derbin két vb-szereplő csapott össze, s sokáig úgy tűnt, Szlovénia nyeri az ex-jugoszláv derbit. Novakovic találatára a hosszabbításban válaszolt Zsigics, ennek viszont az olaszok örülhettek leginkább, akik a Cesare Prandellitk hatalmas tapsviharral köszöntő firenzei Artemio Franchi stadionban gálaelőadást tartottak a feröeriek kontójára.

Cassano egyelőre lubickol új szerepkörében: az olasz válogatott játéka elsősorban tőle függ, s az észtek ellen is „megmentő” pozícióba kerülő genovai nem okoz csalódást. ’Fantantonio’ előbb majdnem gólt rúgatott Montolivóval (a duplán is hazai középpályásnak sikerült kihagyni a pazar löbbölt passz utáni ziccert), majd hatalmas gólt lőtt – ezzel lett 3-0 az olaszoknak. A Fiorentina futballistája a második Cassano-asszisztnál sem volt megfelelő partner, viszont ekkor már eldőlt a meccs. Az olaszok vezetik a C csoportot, viszont még kemény meccsek várnak rájuk.

Olaszország-Feröer-szigetek – összefoglaló:

Szarajevóban megszületett a Blanc-éra első diadala. A bemutatkozás (1-2 a norvégok ellen), és a folytatás (hazai sokk a beloruszok ellen) sem volt fényes, s a boszniai túra sem ígérkezett sétagaloppnak. Benzamának és Maloudának köszönhetően a franciák voltak veszélyesebbek az első félidőben, Hasagic azonban minden francia próbálkozást hárított, s bár a hazaiak is próbálkoztak – Ibisevic távolról, Dzeko egy ravasz csavarással – a vendégek elképzelése szerint alakult a játék.

A második félidőben a bosnyákok is felnőttek a feladathoz, Pjanic hatalmas löketénél Lloris midnen tudására szükség volt, nem sokkal később viszont elhallgatott a szarajevói közönség. Clichy ívelése után Benzemának még arra is maradt ideje, hogy megszelídítse a labdát. A „kékek” alig hat perccel később megduplázták az előnyt. Egy szemet gyönyörködtető Diarra-Valbuena-Diaby akció végén Malouda állította be a végeredményt. A csoport élén viszont az albánok feszítenek, akik a romániai 1-1 után nagy nehezen legyőzték a luxemburgiakat.

Bosznia-Hercegovina-Franciaország – összefoglaló:

Anglia jól kezdte a selejtezőket, s még jobban folytatta, hisz a bázeli St. Jakob Parkban 3-1-re legyőzte a masszív svájci válogatottat. A mérkőzés legjobbja – akárcsak az olaszoknál – a „tékozló fiú”: Rooney. A manchesteri támadónak meg se kottyant a körülötte zajló magánéleti cirkusz, remek teljesítménnyel rukkolt elő. „Roo” szerzett vezetést az angoloknak, akik a második félidőben – Lichtsteiner kiállítása után – végképp megnyugodhattak. A szintén jól futballozó Adam Johnson és Shaqiri gólváltása után Bent alakította ki a végeredményt, Fabio Capellónak ugyanakkor akad gondja, hisz Walcott és Defoe is megsérült.

A norvégok előtti túra előtt a felfüggesztett Carlos Queiroz helyett „beugró” Agostinho Oliveira ideiglenes portugál szövetségi kapitány amiatt aggódott, hogy a szálfatermetű hazaiak fejjátéka gondot okozhat a délieknek. Nem lett igaza – azaz kapusa miatt kellett volna aggódnia. A világbajnokság egyik legjobbja, Eduardo ugyanis a 20. percben góllal kedveskedett a skandinávoknak, Carvalho hazaadása után cselezgetni kezdett – ez az, amit egy Carew ellen büntet az élet – a behemótról a robogó Huseklepp elé pattant a labda, s onnan már formalitás volt a gól.

Norvégia-Portugália – Eduardo, Higuita nyomában:

A nagynevű európai kapusok közül az azeriak góljánál közreműködő Neuer és a szintén potyát összehozó Akinfejev után ő volt a harmadik, aki nagy hibát vétett. Negyedikként a spanyol Reina tüntetett; a spanyolok argentínai Mohácsánál. A csoport másik favoritja, Dánia nagy nehezen lekínlódta az izlandiakat, míg a meglepetések sorát a csehek Litvánia elleni otthoni fiaskója tette teljessé.

—-Eb-selejtezők—-

A csoport:
Ausztria-Kazahsztán 2-0 (0-0)
Gól: Linz (90.), Hoffer (92.)

Németország-Azerbajdzsán 6-1 (3-0)
Gól: Westermann (28.), Podolski (44.), Klose (45., 90.), Sadygov (öngól, 53.), Badstuber (86.), illetve Javadov (56.)

Törökország-Belgium 3-2 (0-1)
Gól: Altintop (48.), Sentürk (66.), Turan (78.), illetve Van Buyten (28., 69.)
Kiállítva: Kompany (64., Belgium)
Az állás: 1. Németország 6 pont/2 mérkőzés (7-1), 2. Törökország 6/2 (6-2), 3. Ausztria 3/1, 4. Belgium 0/2 (2-4), 5. Azerbajdzsán 0/1 (1-6), 6. Kazahsztán 0/2 (0-5)

B csoport:
Írország-Andorra 3-1 (2-1)
Gól: Kilbane (14.), Doyle (41.), Keane (54.), illetve Martinez (45.)

Oroszország-Szlovákia 0-1 (0-1)
Gól: Stoch (27.)

Macedónia-Örményország 2-1 (1-1)
Gól: Gjurovski (42.), Naumoski (90., 11-esből), illetve Movsziszjan (42.)
Az állás: 1. Írország 6/2 (4-1), 2. Szlovákia 6/2 (2-0), 3. Oroszország 3/2, 4. Macedónia és Örményország 1/2 (2-3), 6. Andorra 0/2

C csoport:
Szerbia-Szlovénia 1-1 (1-1)
Gól: Zsigics (86.), illetve Novakovic (63.)

Olaszország – Feröer-szigetek 5-0 (3-0)
Gól: Gilardino (12.), De Rossi (22.), Cassano (27.), Quagliarella (81.), Pirlo (90.)
Az állás: 1. Olaszország 6/2, 2. Szerbia 4/2, 3. Észak-Írország 3/1 (1-0), 4. Észtország 3/2 (3-3), 5. Szlovénia 1/2, 6. Feröer-szigetek 0/3

D csoport:
Bosznia-Hercegovina – Franciaország 0-2 (0-0)
Gól: Benzema (72.), Malouda (78.)

Fehéroroszország-Románia 0-0

Albánia-Luxemburg 1-0 (1-0)
Gól: Salihi (37.)
Kiállítva: Mutsch (58., Luxemburg)
Az állás: 1. Albánia 4/2 (2-1), 2. Fehéroroszország 4/2 (1-0), 3. Bosznia-Hercegovina 3/2 (3-2), 4. Franciaország 3/2 (2-1), 5. Románia 2/2, 6. Luxemburg 0/2

E csoport:
Hollandia-Finnország 2-1 (2-1)
Gól: Huntelaar (7., 17.), illetve Forssell (18.)

Svédország-San Marino 6-0 (3-0)
Gól: Ibrahimovic (7., 77.), Simoncini (12., 25.), Granqvist (51.), Berg (90.)
Kiállítva: Mellberg (34., Svédország)

MAGYARORSZÁG-Moldova 2-1 (0-0)
Gól: Rudolf (49.), Koman (66.), illetve Suvorov (78.)
Az állás: 1. Svédország 6/2 (8-0), 2. Hollandia 6/2 (7-1), 3. Moldova 3/2 (3-2), 4. MAGYARORSZÁG 3/2 (2-3), 5. Finnország 0/2 (1-4), 6. San Marino 0/2 (0-11)

F csoport:
Horvátország-Görögország 0-0

Grúzia-Izrael 0-0

Málta-Lettország 0-2 (0-1)
Gól: Gorkss (42.), Verpakovszkisz (85.)
Az állás: 1. Horvátország 4/2 (3-0), 2. Izrael 4/2 (3-1), 3. Lettország 3/2, 4. Görögország és Grúzia 2/2 (1-1), 6. Málta 0/2

G csoport:
Svájc-Anglia 1-3 (0-1)
Gól: Shaqiri (71.), illetve Rooney (10.), Johnson (69.), Bent (88.)
Kiállítva: Lichtsteiner (65., Svájc)

Bulgária-Montenegró 0-1 (0-1)
Gól: Zverotic (35.)
Az állás: 1. Anglia 6/2 (7-1), 2. Montenegró 6/2 (2-0), 3. Wales 0/1 (0-1), 4. Svájc 0/1 (1-3), 5. Bulgária 0/2 (0-5)

H csoport:
Norvégia-Portugália 1-0 (1-0)
Gól: Huseklepp (21.)

Dánia-Izland 1-0 (0-0)
Gól: Kahlenberg (90.)
Az állás: 1. Norvégia 6/2, 2. Dánia 3/1, 3. Ciprus 1/1 (4-4), 4. Portugália 1/2 (4-5), 5. Izland 0/2 (1-3)

I csoport:
Skócia-Liechtenstein 2-1 (0-0)
Gól: Miller (62.), McManus (90.), illetve Frick (46.)

Csehország-Litvánia 0-1 (0-1)
Gól: Sernas (26.)
Az állás: 1. Skócia 4/2 (2-1), 2. Litvánia 4/2 (1-0), 3. Spanyolország 3/1, 4. Csehország 0/1 (0-1), 5. Liechtenstein 0/2 (1-6)