Egy éve hunyt el a kenukirály

Szerdán egy éve, hogy elhunyt a kétszeres olimpiai bajnok Kolonics György, a hazai és a nemzetközi kenusport kiemelkedő alakja. Az emlékére létrehozott alapítvány a szomorú évforduló alkalmából fáklyás evezést tart Csepelen.

Kolonics György 36 éves korában, 2008. július 15-én, edzés közben hunyt el. Egy résztáv végén rádőlt a kísérő motorcsónakra, majd elvesztette eszméletét. Páros társa, Kozmann György és trénere, Ludasi Róbert szívmasszázzsal és mesterséges lélegeztetéssel igyekeztek életben tartani, de nem jártak sikerrel, ahogy a kiérkező mentők sem. A későbbi hivatalos jelentés szerint halála természetes módon, szívtágulattal járó szívizombetegség, következményes heveny balszívfél-elégtelenség miatt állt be.

Kolonics éppen a pekingi olimpiára készült, az lett volna pályafutása ötödik ötkarikás fellépése. Két olimpiai bajnoki címe mellett a világbajnokságokon 15-ször, az Eb-ken pedig 3-szor állhatott fel a dobogó felső fokára.

A kétszeres olimpiai bajnok tragikus halála sokkolta a társakat, akik a pekingi olimpián méltóképpen emlékeztek meg a kenukirályról. 1000 méter egyesben Vajda Attila hatalmas versenyzéssel nyerte meg a magyar csapat első aranyérmét. A fekete karszalagban versenyző szegedi kenus a futam után Kolonicsnak ajánlotta a győzelmét.

Ezután következett az igazi szenzáció. Kolonics párospartnere, Kozmann György néhány héttel az ötkarikás játékok előtt egy korábban szinte csak a sportág berkeiben ismert fiatal kenussal, Kiss Tamással ült egy hajóba, és vállalta az indulást 1000 méteren.

“A társam kiválasztásakor szakmai szempontok nem motiváltak, inkább az emberi oldal. El se tudnám képzelni, hogy ebben az állapotban most különféle duókat próbálgattunk volna. Olyan párt szerettem volna, akit Kolo is elfogadott volna, és tudom, hogy kedvelte Tamást” – mondta Kozmann.

Az alkalmi párostól a szakvezetők a döntőbe kerülést várták, ők sem nagyon bízhattak jobb eredményben, hiszen alig néhány közös pályát mentek. A pekingi selejtezőn még nem ment annyira jól a hajó, a középdöntőben viszont magukat is meglepték Kozmannék, hogy aztán a döntőben a szenzációs harmadik helyen végezzenek.

17 év sikerei a vízen

A Bp. Spartacusban adta Kolonics a kezébe a kenulapátot Nótárius József, de még ifjúsági korában átigazolt a Csepelbe, ahol azóta is Ludasi Róbert vezette az edzéseit. A világbajnokságon 1991-ben, Párizsban mutatkozott be, két kenu négyesben indult, s vb-újoncként 5. és 6. helyen végzett.

Egy év múlva már kiharcolta az olimpiai indulás jogát is, ekkor a két páros számban – mindkettőben Pálizs Attilával – versenyzett, s ötödik, illetve hetedik helyen végzett. Egy év múlva talált rá partnerére, Horváth Csabára, akivel az elkövetkező években rendre maguk mögé utasították a világ legjobbjait.

fáklyás megemlékezés

A Kolonics György Alapítvány szerda 19 órától fáklyás evezéssel emlékezik a kiváló sportemberre. Klubja, a Csepel vízitelepén két kivetítőn a versenyeiről készült tv- és rádióközvetítések lesznek láthatók és hallhatók, majd 20 órától vízre szállnak a résztvevők és a hajójukra szerelt fáklyákkal négy kilométert lapátolnak “Kolóra” emlékezve.

Diadalsorozatuk 1993-ban kezdődött, amikor 500 párosban először győztek együtt, de Kolonics tagja volt a győztes négyesnek is, s egyes kenuban 500-on ezüstérmet is nyert. 1994-ben, három számban is együtt indult Horváthtal a két rövidebb párosban és a 200-as négyesben összesen három ezüstöt nyert, aranyérmet pedig az 1000 méteren induló négyes győzelme után.

Ha pusztán a megszerzett aranyérmek számát tekintjük, az 1995-ös vb hozta számára a legnagyobb sikert, Duisburgban ugyanis ötször állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. Kenu kettesben – Horváthtal – mindhárom távon, kenu négyesben pedig a két rövidebb távon. Kilencedik és tizedik világbajnoki címét egyaránt Dartmouthban szerezte, párosban és négyesben egyaránt 500 méteren, s két ezüstérmet is kiharcolt a leghosszabb távú párosban és a legrövidebb távú négyesben. Kétszeres Európa-bajnok, 1997-ben Plovdivban Horváth oldalán, 1000 méteren és a négyesben 500 méteren is az első lett. Két Eb-ezüstjét is itt szerezte az 1000 méteres párosban és a sprinttávon négyesben. Pályafutásának egyik legnagyobb sikerét az atlantai olimpián érte el, az 1000-en megszerzett bronzérem után, az esélyesség terhétől nem összeroskadva, állandó partnerével 500 méteren sikerült elsőként áthaladni a célvonalon.

„Koló” tizenhárom világbajnoki arany után 1999-ben, az egyesben is próbára tette magát, de a kísérlet nem járt sikerrel. Sydney-ben azután a hullámzó vízen mégis egyesben szerezte újabb olimpiai bajnokságát.

Ezt követve a fiatal Kozmann György személyében újabb társat választott. Athénban kellemes meglepetésre az értékes harmadik helyen végeztek, majd 2006-ban, a hazai világbajnokságon a legjobbak voltak.

A rendkívül szerény bajnok ugyan már harmincévesen abba akarta hagyni, de 35. születésnapja után is rendkívül nagy akarással készült Pekingre, ötödik olimpiai részvételére, ahol 500 és 1000 méteren is kiharcolta az indulási jogot. Kolonics 36 évesen is a legjobbak közé tartozott, a milánói Eb-n Kozmann-nal ezüstérmet szerzett 500 méteren. Úgy tervezte, Peking után veszi el mennyasszonyát.