Federer történelmi diadala

A svájci klasszis a vártnál nehezebben győzte le öt szettben az amerikai Andy Roddickot a wimbledoni torna döntőjében, megszerezve pályafutása 15 Grand Slam-győzelmét. Roger Federer elképesztő szervacsatát vívott ellenfelével, aki csak az ötödik szett 30. (!) gémjében adta meg magát.

A svájci Roger Federer nyerte a férfi egyest az angol nyílt teniszbajnokságon, miután a vasárnapi döntőben 5:7, 7:6 (8-6), 7:6 (7-5), 3:6, 16:14-re nyert az amerikai Andy Roddick ellen. Federer hatodszor diadalmaskodott Wimbledonban, ezzel pályafutása 15. Grand Slam-győzelmét gyűjtötte be, és így megelőzte az amerikai Pete Samprast az örökranglista élén. Az újabb diadallal Federer hétfőtől ismét világelső.

Az első szettben sokáig csendesen folydogált a mérkőzés, mindkét játékos különösebb nehézségek nélkül, elsősorban a szerváinak köszönhetően hozta az adogatását. Az előzetesen esélytelenebbnek tartott Roddick keze először 5:5-ös állásnál remegett meg, de hiába volt négy bréklabdája Federernek, képtelen volt hozni a sorsdöntő gémet. Nem úgy az amerikai, aki a következő játékban első fogadóelőnyével a szettet is megnyerte.

GALÉRIA

GALÉRIA

A második játszma is unalmasan csordogált, alig voltak hosszabb labdamenetek. Szórta az ászokat, és az ász értékű adogatásokat a két rivális, az amerikai a meccsnek ebben a szakaszában 80 százalékkal ütötte be az első szerváit. A tie-breakre maradt a döntés, és itt meglepetésre Roddick kezdett jobban, 5-1-re is vezetett, amikor Federer megvillantotta – a meccsen először – a klasszisát, és sorozatban hat pontot nyerve kiegyenlített.

A nyerő helyzetből elveszített játszma nem törte meg Roddickot, ám az amerikai csak egyre nagyobb nehézségek árán hozta az adogatójátékait. Federernek volt bréklabdája, de nem élt a lehetőséggel, így ismét a rövidítés döntött. A svájci ezúttal sokkal pontosabban játszott, és a 2-1-re fordított a szettek tekintetében.

Az egyre fáradtabbnak tűnő Roddick a negyedik játszma elején ellenfele hibáit kihasználva hamar brékelőnybe került. A váratlan fordulat megsokszorozta az amerikai erejét, aki magabiztosan őrizte előnyét, a kritikus helyzetekben ismét érkeztek a bombaerős szervái.

A döntő ötödik játszmában egyre inkább szervacsatává silányult a finálé, ebben a műfajban meglepő módon Federer volt a jobb (50-27). A svájci szokatlan módon többször is könnyű labdákat rontott, Roddick pedig kezdett elfogyni. Bréklehetősége sem volt egyik játékosnak sem 15-14-as Federer-vezetésig, ekkor azonban az amerikait már az adogatásai sem mentették meg. A svájci első meccslabdáját Roddick kiütötte, a svájci pedig ünnepelhetett.

“Andy nagyszerűen teniszezett, ám ebben a sportágban sajnos csak egy bajnoki címet osztanak ki” – mondta győzelme után Federer, majd Roddickhoz fordulva megjegyezte: “Tavaly Nadal öt szettben győzött le engem. Biztos vagyok abban, hogy visszatérsz és Te is bajnok leszel!