Új öttusasztár született – videó

Marosi Ádám második helyezést ért el a budapesti férfi öttusa-világkupán. Az új szabályok szerint megrendezett verseny nem csak a FigyelőNet munkatársait vonzotta a helyszínre, szép számban képviseltették magukat a szurkolók is.

Budapesten került sor a kombinált számmal módosított öttusa első Világkupa-versenyére Európában. A selejtezőkön összesen 69, közöttük 12 magyar versenyző indult, a
döntőbe pedig Marosi Ádámnak, Tibolya Péternek és Németh Róbertnek
sikerült bejutnia. Kasza Róbert a csütörtöki vívás során részleges
izomrostszakadást szenvedett, így a versenyt fel kellett adnia.

Az aranyérem a lett Denis Cherkovskis nyakába került, a dobogó harmadik fokára pedig a litván Edvinas Krungolcas állhatott fel. Marosi Ádámnak ezüstöt hozott a hazai terep és a jó felkészültség, míg Tibolya Péter a 13., Németh Róbert pedig a 18. helyen végzett.

Marosi végig kiegyensúlyozottan küzdött, úszásban és futásban is második helyet ért el. Csupán az utolsó percekben sikerült a lettnek leszorítani őt a dobogó legfelső fokáról. A kombinált szám harmadik lövéssorozata után már Cherkovskis mögül vágott neki Marosi az ezerméteres távnak, és a pár másodperces hátrányt a célban is megmaradt.

A magyar fiú számára kedvezően alakul az idei év, előnyére van az új versenyszám, hiszen a mexikói világkupán megszerzett bronz után sikerült még egy érmet nyernie. Az FN kérdésére, hogy mennyire sikerült azonosulni a kombinált számmal, mosolyogva azt felelte: „Két versenyen két érmet szereztem idén, úgy tűnik elég jól.” Minden bizonnyal a nyári Európa- és világbajnokságokon is lehetőséget kap tehetsége megcsillogtatására, bár a hivatalos keretet csak május végére ígérte Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány.

Új öttusasztár született – videó 1

A másik két magyarnak nem sikerült az első tíz közé jutnia. Bár Tibolya a vívásban kimagasló teljesítményt ért el, a kapitány nagy bánatára az utolsó versenyszámot elrontotta. Németh Róbert szerepléséről a következőket mondta Pálvölgyi: „Végig a középmezőnyben volt, ő nem is tudott maximálisan felkészülni erre a versenyre.”

elsőből utolsó

A budapesti Világkupa egyik legnagyobb vesztese minden bizonnyal az egyiptomi Omar El Geziry, aki két szám után még az első helyen állt, az utolsó számban azonban súlyos problémái adódtak a lövészettel, és a 36-os mezőnyben a 31. helyen ért célba.

A közönség nagy lelkesedéssel buzdította a magyar versenyzőket, a meleg és a lovardában lévő por ellenére végig tartották a lelket a sportolókban. A verseny befejeztével szinte lehetetlen volt odaférkőzni az ezüstérmes Marosihoz. A szurkolók, a család és több egykori öttusázó (köztük Kállai Ákos és Sárfalvi Péter) gratuláltak nagyszerű teljesítményéhez. Az egykori Európa- és világbajnok Horváth Viktor is a lelátóról figyelte ifjú sporttársait. A világ- és Európa-bajnok sportoló túledzettség miatt az egész szezont kihagyni kényszerül.

A verseny befejeztével a sportág hazai történetében először került sor sajtótájékoztatóra. A verseny első hat helyezettje, valamint Klaus Schormann, a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnöke válaszoltak az újságírók kérdéseire. A magukat el-elmosolygó sportolók és az akadozó tolmácsolás azt bizonyítják, hogy a szervezés még több erőfeszítést igényel ezen a téren.

A jövő hétvégén Székesfehérváron női Világkupa-versenyt rendeznek.

férfi világkupa-verseny, végeredmény

1. Gyenyisz Cserkovszkisz (lett) 6000 pont (vívás: 22 győzelem/13 vereség/928 pont, úszás: 2:04.69 perc/1264 pont, lovaglás: 1152 pont, lövészet-futás: 11:16.46 perc/2656 pont)
2. Marosi Ádám 5944 (19/16/856, 1:57.64/1392, 1160, 11:46.71/2536)
3. Edvinas Krungolcas (litván) 5888 (19/16/856, 2:02.30/1336, 1140, 11:41.68/2556)
…13. Tibolya Péter 5740 (22/13/928, 2:02.17/1336, 1100, 12:26.18/2376)
…18. Németh Róbert 5684 (16/19/784, 1:59.60/1368, 1108, 12:14.43/2424)