Hazai búcsú, finn-kanadai gála

A svájci jégkorong-világbajnokságon a középdöntők utolsó napján az volt a legégetőbb kérdés, hogy a hazai csapat ki tudja-e vívni a továbbjutást: nem sikerült, pedig a svájciak mindent megtettek a sikerért.

A svájci válogatott nem jutott be a negyeddöntőbe, miután nem tudott három pontot érően nyerni az amerikai csapat ellen, csak hosszabbítás után, amiért két pont jár.

A találkozó nagy részében a hazaiak voltak jobbak, az első harmadban csak úgy záporoztak a lövések Esche kapujára (10-6).

Az amerikai Backes csúnya szabálytalansága – a csatár letaglózta Sprungert, s ezért 5+20 perces büntetőt kapott -, illetve Brown kétperces kiállítása után Ambühl használta ki a kettős emberelőnyt, a második harmadban viszont megrázták magukat a kissé kényelmesen kezdő amerikaiak, és szép lassan átvették a játék irányítását.

Backes durva szabálytalansága, Sprunger percekig a jégen feküdt (MTI/EPA)

Hainsey duplája és Higgins gólja, valamint Lemm találata után 3-2-es tengerentúli vezetéssel fordultak a csapatok, s bár az 50. percben Plüss egyenlített, ezt követően az amerikaiak figyeltek, s mivel nem kerültek emberhátrányba, elérték céljukat. A ráadásban Wick kiharcolta a két pontot csapatának: Svájc emelt fővel adhatja át helyét. Az együttes hajszállal maradt le az egyenes kieséses szakaszról.

„Ez a győzelem a legszomorúbb sikerünk. Mindvégig harcoltunk, ám a második harmadbeli visszaesésünk miatt nem folytathatjuk tovább. Nem voltunk elég jók ahhoz, hogy hatvan perc alatt nyerjünk. Szinte mindegy volt, hogy nyerünk-e a ráadásban, hisz előtte kiestünk. Vasárnap és kedden is megvoltak a lehetőségeink, nem tudtunk élni velük” – kesergett Mark Streit, a svájciak csapatkapitánya.

A csoport másik találkozóján a svéd válogatott három góllal nyert a franciák ellen, s ezzel biztossá vált, hogy a második helyen végez. A svédek így a legjobb nyolc között a csehekkel találkoznak. Jó kis derbinek ígérkezik.

egyéni statisztikák

Kanadai táblázat:
1. St. Louis (kanadai) 14 pont (4 gól+10 assziszt), 2. Spezza (kanadai) 10 (6+4), 3. Weber (kanadai) 10 (4+6), 4. Kovalcsuk (orosz) 10 (3+7), Omark 10 (2+8),…35. LADÁNYI 3 (0+3), …39. PETERDI 2 (2+0)

Kapusok:
1. Mason (kanadai) 89 védés/91 lövés (97.80%), 2. Mezin (fehérorosz) 135/140 (96.43), 3. Brizgalov (orosz) 116/124 (93.55), 4. Masalskis (lett) 189/203 (93.10), 5. Roloson (kanadai) 107/115 (93.04), …13. HETÉNYI 66/72 (91.67), …17. SZUPER 199/221 (90.05)

Védők:
1. Weber (kanadai) 10 (4+6), 2. Johansson (svéd) 7 (3+4), 3. Liles (amerikai) 7 (1+6), 4. Johnson (amerikai) 6 (4+2), … 31. TOKAJI 2 (0+2), …36. HORVÁTH, SILLE 1 (1+0), …48. KANGYAL 1 (0+1)

Bulielhozás:
1. Macho (szlovák) 3 nyertes/1 győztes (75%), 2. Olvecky (szlovák) 38/17 (69.09), 3. Lemm (svájci) 23/11 (67.65), 4. Lombardi (kanadai) 19/10 (65.52), 5. Plekanec (cseh) 41/23 (64.06)

Az F-csoport első találkozóján Szlovákia javított kissé megtépázott reputációján, s hosszabbítás után legyőzte Norvégiát. A “csoportfináléban” viszont odalett a kanadaiak makulátlan mérlege, a torna egyik favoritja büntetőkkel kikapott Finnországtól.

A mérkőzés remek iramot és magas színvonalú csatát ígért, s a két nagy megfelelt a várakozásoknak. A finnek kezdtek jobban, agresszív játékukkal meglepték a kanadaiakat, akik a 8. percben már kétgólos hátrányba kerültek: egy eladott kanadai korongra Sami Kapanen csapott le, passza után Pihlman emelt a hálóba, nem sokkal később pedig Salmela könnyűnek ígérkező lövését „védte be” Roloson. A harmad hajrájában Spezza szépített.

„Tudtuk, hogy az elején kell meglepnünk őket. Az ő játékukat játszottuk” – ismertette a kanadaiak legyőzésének receptjét Hagman. „Rengeteg a nagyon technikás támadójuk, ám ők nem szeretnek a saját harmadukban játszani. Így lőttünk mindenhonnan, ütköztünk, és megpróbáltuk a korongot a harmadukban tartani. Ez a találkozó jó részében sikerült.”

Miettinen és Stamkos jégballetje (MTI/EPA)

A második játékrészben Kanada felpörgette a tempót, ám majdnem ez lett a veszte, hisz a kemény csatában egyre-másra kerültek büntetőpadra a játékosai. A finnek viszont egy majd egyperces kettős emberelőnyt sem tudtak kihasználni. Doan rövid időn belüli harmadik kiállítása után viszont a „szimpla” emberelőny már elégnek bizonyult. Niko Kapanen növelte ismét kétgólosra a finn előnyt.

A torna legjobb emberelőny-kihasználói (Kanada) tusakodtak a legjobb „kivédekezőkkel” (Finnország), és mindkét csapat igazolta jó hírét. A második játékrész felétől a juharlevelesek kerültek fölénybe, és három előnyből kettőt is kihasználtak – mindkétszer Heatley révén. Az utolsó harminc másodpercre a finnek lehozták kapusukat, de nem tudtak újabb gólt szerezni, így Kanada nyerte a csoportot, míg Finnország a második helyet csípte meg.

Hátra volt még a ráadás, ám nem született gól, szétlövések következhettek. A torna eddigi leghosszabb büntetőpárbaját 4-3-ra a finnek nyerték, akik így az összecsapást is behúzták (4-3). A finnek az amerikaiakkal, a kanadaiak a lettekkel randevúznak majd az elődöntőbe jutásért.

„Ha el kellett veszítenünk egy találkozót, ez volt az” – árulta el Doan, a kanadai csapatkapitány. „Ez a kisebb kudarc csak feltüzel minket. Ezen a szinten már minden területért meg kell harcolni, s mi ma épp ezt nem cselekedtük meg, óvatosan hokiztunk.”

Középdöntő, 5. forduló:

e csoport, bern

Svédország-Franciaország 6-3 (3-0, 2-3, 1-0)
Gól: Huselius (2.), Nilson (5.), Tarnström (6.), Gunnarsson (22.), Oduya (31.), Jönsson (46.), illetve Lussier (24.), Bellemare (30.), Treille (37.)
Lövések: 31, illetve 19
Kiállítások: 12 perc, illetve 20

Svájc-Egyesült Államok 4-3 (1-0, 1-3, 1-0, 1-0) – h.u.
Gól: Ambühl (10.), Lemm (32.), Plüss (50.), Wick (61.), illetve Hainsey (26., 40.), Higgins (36.)
Lövések: 25, illetve 24
Kiállítások: 14, illetve 33

Végeredmény:
1. Oroszország 14 pont (27-11), 2. Svédország 10 (23-18), 3. Egyesült Államok 8 (19-18), 4. Lettország 7 (15-14), 5. Svájc 6 (9-13), 6. Franciaország 0 (8-27)

f csoport, zürich

Szlovákia-Norvégia 3-2 (2-0, 0-1, 0-0, 1-0) – h.u.
Gól: Ruzicka (8.), Smrek (10.), Nagy (63.), illetve Bastiansen (28.), Lund (46.)
Lövések: 38, illetve 27
Kiállítások: 18 perc, illetve 22

Finnország-Kanada 4-3
(2-1, 1-1, 0-1, 0-0, 1-0) – szétlövéssel
Gól: Pihlman (5.), Salmela (8.), N. Kapanen (38.), illetve Spezza (17.), Heatley (39., 50.)
Lövések: 54, illetve 32
Büntetők: Immonen, Ruutu (2), Hyvonen, illetve Stamkos, St. Louis (2)
Kiállítások: 16 perc, illetve 22

1. Kanada 13 pont (26-10), 2. Finnország 11 (16-9), 3. Csehország 9 (20-11), 4. Fehéroroszország 6 (8-13), 5. Szlovákia 4 (8-21), 6. Norvégia 2 (7-21)