Talmácsi bravúrja, Rossi a világbajnok

Fájós kézzel egészen az utolsó kanyarig versenyben volt a győzelemért a nyolcadlitereseknél a magyar címvédő, akinek végül a dobogó legalsó fokával kellett megelégednie. Valentino Rossit elsőként intették le a MotoGP osztályban, az olasz a nyolcadik világbajnoki címét ünnepelhette.

A 125 kcm-esek között vb-címvédő Talmácsi Gábor a harmadik helyen végzett a gyorsaságimotoros-világbajnokság Japán Nagydíján vasárnap. A viadalt a német Stefan Bradl nyerte 39:57.2228 perces idővel. A második helyezett a francia Mike Di Meglio lett, aki 0,151 másodperccel maradt le a győztes mögött, 39:57.379-es időt produkálva. A világbajnok magyar versenyző, aki többször is vezetett, 39:57.509 perces (+0,281 mp) idővel ért célba.

Az Aprilia magyar versenyzőjének két hete, az indianapolisi futam első gyakorlásán eltört a kezében a sajkacsont, így most csak külön orvosi engedéllyel indulhatott el Motegiben.

Már az első körben elbukott Marc Marquez, Dominique Aegerter, Pol Espargaro, Andrea Iannone, Hugo Van den Berg és Jules Cluze, így az élen álló trió – Bradl, di Meglio és Talmácsi – el tudott szakadni a mezőnytől.

Talma és menedzsere ünnepel a célban (MTI/EPA)

Hátulról többen is próbáltak felzárkózni az élen állók mögé, de senkinek sem sikerült megközelítenie Talmáékat. A magyar versenyző többször is vezetett a futamon, végül harmadikként intették le, ami a kéztörése és fájdalmai miatt kisebb csodával ér fel.

“Nagyon boldog vagyok, bár elképzelhető, hogy ez nem látszott rajtam a verseny utáni interjúnál, mivel akkor már minden idegszálam érezte a kezemben lévő fájdalmat. Kemény verseny volt, nagyon elfáradtam a végére, de örülök, hogy végigbírtam. Köszönöm az orvosoknak, hogy egyáltalán lehetővé tették az indulásomat, ami tegnap még kérdéses volt. Le kellett küzdenem a fájdalmat, ami féktávokon nagyon nehéz volt, de a motorom kitűnően működött. Köszönöm a csapatomnak is, hogy nem adták fel és egy remek gépet állítottak össze számomra a hétvégén. Szerencsére nem mozdult el a csavar a csuklómban, ezt egy gyors röntgennel ellenőrizte dr. Costa. Pihentetés és kezelés vár rá, majd jövő héten következik az ausztrál futam” – nyilatkozta a Japán GP-nek az 5. helyről – csavarozott csuklóval, varrott könyökkel – nekivágó Talmácsi, aki frissiben szerzett 16 pontjával a világbajnoki pontversenyben a negyedik helyen áll, míg a listát Mike Di Meglio vezeti.

A másik magyar, a 250 köbcentis géposztályban versenyző Tóth Imre a 22. lett, s nem szerzett pontot. Marco Simoncelli tizedmásodpercekkel verte meg a célban legnagyobb riválisát, Alvaro Bautistát, és ezzel összetettben tovább növelte az előnyét.

Hatodik vb-elsőségét ünnepelte MotoGP-ben (MTI/EPA)

Nem csak a MotoGP győzteseként alakított nagyot Motegiben Valentino Rossi: az olasz versenyző futamelsőségével egyszersmind a világbajnoki címet is megszerezte. Pontosabban visszaszerezte, tudniillik a két éve elveszített titulus birtokosa lett ismét a vasárnapi versenysikerével. Rossi pályafutása nyolcadik világbajnoki győzelmét aratta, s ezzel a sportág legeslegnagyobbjainak sorába lépett.

egységgumik

A gyorsasági motoros-vb GP-bizottsága döntésének értelmében jövőre – költségkímélési és biztonsági okok miatt – már csak egy gumigyártója lesz a versenyeknek. A jelentkezéseket október 3-án zárják le, a győztes gyártó nevét legkésőbb október 18-án hozzák nyilvánosságra.

A 29 éves Rossi korábban már végleg abba akarta hagyni a versenyzést, éppen vb-elsőségének elvesztése miatt, de meggondolta magát, és a jelek szerint tökéletes döntést hozott. Ráadásul a humorérzéke sem hagyta cserben: Motegiben olyan felsőt kapott magára, amelyre ezt íratta fel: “Elnézést a késedelemért”. Amivel arra utalt, hogy ha megkésve is, de megvan nyolcadik vb-győzelme is.

3. Pedrosa 209

A következő versenyt az Ausztrál Nagydíjért rendezik október 5-én, Phillip Islandon.