Hamilton nyerte a flúgos belga futamot

A Belga Nagydíj Kimi Räikkönen bajnoki esélyeinek végét hozta, a finn kiesett. Lewis Hamilton megnyerte a futamot, Massa második lett, Nick Heidfeld pedig az esős káoszt kihasználva a dobogóra ugrott.

A 2008-as Forma-1-es Belga Nagydíjon Kimi Räikkönen a győzelem kapujában vesztette el a futamot, és ezzel világbajnoki esélyeit. A már az elejétől mozgalmas futam utolsó köreiben káoszt hozott az eső, Lewis Hamilton pedig begyűjtötte a győzelmet. Felipe Massa biztonsági autózással lett második, Nick Heidfeld pedig a semmiből került a dobogóra.

Félig vizes pályán rajtolt a mezőny a belga pályán, Räikkönen lerajtolta Massát, Heikki Kovalinen pedig pocsék kezdése miatt eltűnt a sűrűben. Jarno Trulli zseniálisan tört előre, az első kanyarban már a negyedik pozícióban volt, de a lökdösődében visszaesett, hasonlóan járt Nick Heidfeld is, aki épp Kovalainennel akadt össze. Sebastien Bourdais is ragyogóan kezdett.

A második kör kezdetén Hamilton megpördült a célegyenes végén, Räikkönen azonnal kihasználta a hibát, és élre állt.

Galéria

Galéria

A gyorsan felszáradó aszfalton a rajt után kialakult sorrend a futam végéig nem változott, izgalmakat Heikki Kovalainen előretörése hozott, a finn egyszer felöklelte Mark Webbert, büntetést is kapott. Ragyogóan mentek a Toro Rossó-k, Fernando Alonso mögött az 5-6. helyen autóztak.

Az utolsó bokszkiállások után Hamilton a keményebb gumival felzárkózott Räikkönenre, majd amikor a vége előtt négy körrel megérkezett az eső, megkezdődött az idény legizgalmasabb csatája a győzelemért.

Hamilton először a buszmegálló sikánnál kezdett előzni, de a célegyenes előtt Räikkönen kiszorította, így az angol levágta a kanyart, így visszaadta a pozíciót, majd a célegyenes végén újra megelőzte a bajnokot. Az esetet vizsgálat alá is vették a versenybírók. A finn pár kanyarral később visszavette az első helyett, a teljesen vizes pályán a két éllovas oda-vissza előzgette egymást, pontosabban egymás hibáit használták ki. A csata közben forgalomba is kerültek, ami tovább nehezítette a dolgokat. Végül Räikkönen az egyenesben megpördült, és falnak vágta az autót, kiszállt a játékból.

Az utolsó két körben estek-keltek a versenyzők, Nick Heidfeld pedig esőgumikra váltva fél perccel gyorsabb kört autózva tömegével előzte meg a versenytársakat, és egészen a harmadik helyig jött fel.

A világbajnok versenye a gumifalban ért véget (Galéria)

Alonso bezsebelte a negyedik helyet, mögötte Sebastian Vettel ért célba, Robert Kubica, Sebastien Bourdais – hibázott az esőben -, és Timo Glock lett még pontszerző. Kovalainen McLarenje a célba érés előtt lehelte ki a lelkét a pályán.

A belgiumi győzelemmel Hamilton tovább növelte előnyét a bajnokságban, 80 pontjával szemben Massa csak 72-t tud felmutatni. Räikkönen nullázásával gyakorlatilag kiírta magát a küzdelemből, 57 pontja már óriási hátrány, a finnt Robert Kubica is megelőzte.

“Fantasztikus győzelem volt! – mondta diadalittasan az eredményhirdetést követően Hamilton, aki idei ötödik GP-sikerét aratta. – Amikor elkezdett esni az eső, tudtam, hogy most eljött az esélyem Kimi megelőzésére, aki addigra nagy előnyt szerzett, már azt hittem, nem fogom tudni beérni. De az égiek segítettek, én pedig kemény csatában, amely közben ő kicsit sportszerűbb is lehetett volna, hiszen kissé kiszorított, még a fűre is kicsúsztunk, végül is eljöttem tőle és nyertem.”