Szombathelyi diadal Szlovákia ellen

A magyar női kosárlabda-válogatott hosszabbítás után, óriási csatában legyőzte Szlovákiát az Európa-bajnoki selejtező 5. fordulójában Szombathelyen.

Rátgéber László tanítványainak kiemelt jelentőségű volt a szombathelyi megmérettetés, mivel győzelem esetén nagy lépést tettek volna a továbbjutást érő második hely megszerzéséért, ugyanis a szlovákok korábban vereséget szenvedtek annak a horvát csapatnak az otthonában, amelyet szerdán Sopronban legyőztek a magyarok.

A csoport nyitófordulójában a rivális 66-47-re nyert Kassán, és a hazai kezdet alapos visszavágást sejtetett: az 5. percben főként Vajda remeklésének köszönhetően 14-8 állt az eredményjelzőn. A vendégek azonban az ex-soproni Zirkova és a jelenlegi győri Borovickova révén 17-17-nél kiegyenlítettek, a nyitó negyed 21-19-cel zárult.

Fegyverneky Zsófia 24 ponttal zárta a találkozót (MTI/Archív)

A folytatásban feljavult a túloldalon a védekezés, ráadásul egy vizes palackot földhöz vágó Rátgéber ellen technikai hibát ítéltek, így 28-30-nál már a vendégek örülhettek. A házigazdák innentől javarészt hátrányban voltak, Vajda első félidei 12, illetve Fegyverneky 10 pontja ellenére a nagyszünetben 39-40 volt az állás.

Térfélcsere után sem változott a játék képe, sőt, a beleerősítő szlovákok korábbi Euroliga-győztesei közül Zirkova bedobta 20., Laskova pedig 16. pontját, miközben a hazaiak 7 perc alatt mindössze 6 pontot hoztak össze.

A meccs 47-60-nál már “elúszni” látszott, három negyedet követően még mindig 63-54-re vezetett az ellenfél. A gyenge harmadik negyedben összegyűlt 13 pontos hátrány az utolsó felvonásban Englert triplájával 1-re csökkent (64-65), ám ennél közelebb nem sikerült férkőzni – egészen az utolsó percig, amikor Fegyverneky 22. pontjával összejött az egyenlítés. A nagyóra ekkor 72-72-t mutatott, következett tehát az ötperces hosszabbítás.

Vajda Anna lép el Lucia Kupcikova mellett (MTI)

A ráadásban Vajda kosara révén – több mint 20 perc elteltével – ismét a végső tartalékokat mozgósító magyarokhoz került az előny.

Innen pedig már szinte szárnyalt a hazai együttes, amely szenzációs diadalával közelebb került a 2009-es lettországi Eb-hez.

Női kosárlabda Eb-selejtező

C csoport, 5. forduló:
Magyarország-Szlovákia 85-76
(21-19, 18-21, 15-23, 18-9, 13-4) – h.u.
A legjobb dobók: Fegyverneky 24, Vajda 22, Englert 13, illetve Zirkova 20, Laskova 18, Kupcikova 15
A csoport másik mérkőzésén:
Franciaország-Horvátország 75-50
Az állás:
1. Franciaország 10 pont/5 mérkőzés, 2. Magyarország 8/5, 3. Szlovákia 7/5, 4. Horvátország 6/5, 5. Románia 5/4
A válogatott egy hét múlva, a 6. fordulóban az eddig veretlen Franciaország ellen lép pályára Bourges-ban.