Barcelona 1992: Samaranch hazavitte az olimpiát

Az akkori NOB-elnök, Juan Antonio Samaranch szülővárosában került sor a '92-es olimpiára. Barcelonában a mieink kiválóan teljesítettek, a MOB nem győzte méltatni a magyar csapatot, amely 11 aranyérmet szerzett a Katalóniában.

A NOB-elnök Juan Antonio Samaranch szülővárosa három sikertelen pályázat után kapott lehetőséget az olimpia rendezésére. A NOB célja egy, a szöulihoz hasonló,
egyesítő és békeközpontú olimpia létrehozása volt.

Ebben segítségére volt az akkori jelentős politikai és történelmi változások. A Szovjetunió felbomlását követően létrejött a Független Államok Közössége 12 tagállammal; Jugoszlávián belül hasonló szétválási és önállósodási folyamat vette kezdetét (a horvátok, szlovének és bosnyákok már önálló csapattal indultak); a berlini fal lebontásával az NDK és NSZK egyesült.

János Károly nyitotta meg a játékokat (ICO)

A NOB naprakészen követte az aktuális változásokat, ezáltal megfelelő körülményeket és feltételeket sikerült biztosítania a sportdiplomácia terén, aminek az volt az eredménye, hogy ezúttal egyik ország sem akarta bojkottálni a játékokat.

Álomcsapat Barcelonában

A verseny növekvő méreteit jelezve a szervezők száma közel 90 ezer volt, a helyi néző több mint 3 millió. A profi sportolók is egyre több sportágban kaptak lehetőséget a versenyzésre, ebben a folyamatban újabb lépésként feltűnt az Egyesült Államok kosárlabda-válogatottja – a USA Dream Team.

Ez az újdonság üdítő hatásúnak bizonyult, mivel Dream Team szereplése egyfajta látványos showelemként is működött a játékok keretein belül, és a nem elhanyagolható mértékben növelte a nézettséget. Néhány név, amire emlékezhetünk: Michael Jordan, Magic Johnson, Scottie Pippen, Patrick Ewing. Minden mérkőzésükön 100 pont felett dobtak és nem meglepő módon, különösebb nehézség nélkül haladtak a bajnoki címig.

Tarolt a Dream Team (IOC)

Az olimpiai lángot egy íjából kilőtt lángoló nyílvesszővel gyújtotta meg a stadionban a paralimpikon Antonio Rebello, ez jelezte a XXV. olimpiai játékok kezdetét. A kísérő dalt, ami a Barcelona címet viselte – amely azóta részévé vált a popzene történelmének – Monserrat Caballé operaénekesnő és a Queen egykori frontembere, Freddy Mercury énekelte. A 9356 versenyző – köztük 2704 nővel – 169 országból érkezett.

Magyar sikerek a medencében

Úszóink ismét remek formában voltak, és nagyszerű eredményeket produkáltak. Darnyi Tamás 200 és 400 méteres vegyesen, Egerszegi Krisztina pedig 100 és 200 méteres háton, valamint 400 méteres vegyesen bizonyult a legjobbnak.

Egerszegi Krisztina triplázott (MTI)

Váratlanul a mieink egy új sportágban is megmutatták tudományukat. Az addig nem igazán ismert Kovács Antal cselgáncsozó a 95 kilogrammosok közt aranyérmet szerzett.
Az ő, illetve a többi cselgáncsban érmet nyert társának sikerére annyira nem számítottak itthon, hogy a dzsúdóversenyekre nem is küldtek külön tudósítót. Végül egy Spanyolországban állomásozó politikai kommentátort irányítottak oda közvetíteni, aki első sporttudósítását igen mulatságossá és szövevényessé tette azzal, ahogy a cselgáncs szaknyelvének kifejezéseit variálta és esetenként módosította korábbi elhallásai alapján.

Farkas-harapás

Kardvívásban – a régmúltat idézve – újra egyéni bajnokot avathattunk, Szabó Bencét. Birkózóink közül kötöttfogásban Repka Attila és Farkas Péter is felküzdötte magát az első helyig. Farkasról akkoriban sokszor volt látható a tévében az a felvétel, amint a dobogó tetején állva diadalmas, egyben roppant elégedett arccal megrágcsálja a nyakába akasztott aranyat.

Győzelmet aratott még a tornász Ónodi Henrietta ugrásban, és a Czigány Kinga, Dónusz Éva, Kőbán Rita, Mészáros Erika alkotta kajak négyes 500 méteren. A magyar csapatnak a 11 arany mellett 12 ezüstérmet és hét bronzérmet sikerült még begyűjtenie, ezzel az éremtáblázat nyolcadik helyén végzett.

Scserbo hat aranyérme

Barcelonában a legeredményesebb versenyző a fehérorosz tornász, Vitalij Scserbo volt – egyéni összetettben, gyűrűn, korláton, ugrásban, lólengésben és csapatban nyert, összesen hat aranyéremmel zárt. A futballbajnokságot Spanyolország nyerte (a döntőben 2-1-re verte Lengyelországot), a férfi kézilabdában és a női kosárlabdában a FÁK, a női kézilabdában pedig pedig Dél-Korea csapata került az első helyre.

Repülés Barcelona fölött (ICO)

Az amerikai Gail Devers, miután megnyerte a női 100 méteres síkfutást, a 100 méteres gátfutásban is első helyen haladt, amikor roppant szerencsétlen módon azonban az utolsó akadályon felbukott, így elvesztve második bajnoki címét.

A barcelonai olimpián voltak ugyan doppingügyek, de valószínűleg kis számuk miatt nem kaptak különösebb sajtóvisszhangot, és a visszatekintésekben sem említik őket.

Elégedett volt a MOB

Az éremtáblázaton a FÁK szerezte meg az első helyet, a másodikat az Egyesült Államok, a harmadik helyre Németország került. Az itthoni szakvezetés és a MOB nagyon elégedetten méltatta a magyar csapat helytállását: „Amit vállaltunk, azt teljesítettük… Megtartottuk helyünket a világ élvonalában. Tiszta eszközökkel készültünk és versenyeztünk a világ fiataljainak legnagyobb seregszemléjén. A barcelonai olimpián mutatott becsületes helytállással hozzájárultunk a Magyar Köztársaság, független hazánk jó hírének növeléséhez…”