Szöul 1988 – magyar sikertörténet

Moszkva és Los Angeles bojkottjairól elhíresült olimpiái után, a dél-koreai rendezők elsődleges célja egy újra egységes verseny létrehozása volt, ahol a szerepet ismét teljesen a játékok kapják, politikai megosztottság nélkül – sikerrel jártak. Szöul magyar szempontból a második legeredményesebb olimpiánk volt Helsinki után.

A torna jelmondatának a szervezők a „béke, harmónia, haladás”-t választották. A sikerük esélyeit nagyban növelte, hogy a moszkvai vezetés élén akkor már Gorbacsov állt, akinek időszakát egy jóval békésebb és nyitottabb politika jellemezte, az ő nevéhez köthetőek a hidegháborút lezárását célzó első lépések. Az északi és déli koreai állam kapcsolata is rendeződni látszott egy időre, a NOB közvetítésével arról is tárgyalni kezdtek, hogy a játékokon közös csapatot indítanak, és néhány versenyszámot az északi szomszédnál rendeznek meg.

Az északiak azonban végül visszaléptek és bojkottot hirdettek, amihez azonban csak Albánia, Kuba és Etiópia csatlakozott. Ezt követően a kommunista országból még kiszivárogtattak ugyan némi rémhírt, mely szerint a déli államban kolerajárvány tört ki, de igazi kárt már nem sikerült okozniuk. A szöuliak lelkesedését jelezte az is, hogy az olimpiai stadion már 1984-ben készen állt. A verseny 159 ország 8391 sportolójával vette kezdetét.

Taroltak az úszóink

Szöul magyar szempontból is igencsak emlékezetes volt, második legsikeresebb olimpiánk Helsinki után. Úszóink nagyszerű teljesítményt nyújtva négy aranyat hoztak: Darnyi Tamás 200 és 400 vegyesen, Szabó József 200 mellen, az akkor tizennégy éves Egerszegi Krisztina – aki lényegesen kisebb termetével „tűnt ki” a hatalmas kelet-német úszónők közül – 200 háton lett első helyezett.

Lólengésben Borkai Zsolt, birkózásban Sike András került a dobogó tetejére. Kardvívó csapatunk huszonnyolc év után nyerte el újra a bajnoki címet, nagyon szoros küzdelemben. Az oroszok ellen vívtak a döntőben, a végén egyenlő állásból egyetlen ponttal győzve Gedővári Imre bravúros találatával, ami a bírákat is annyira váratlanul érte, beletelt néhány percbe, amíg kihirdették. Ezt az időt kihasználva, Gedővári könnyed győzelmi táncot lejtett, ami mai napig emlékezetes momentuma ennek a döntőnek.

Öttusában csapatunk: Fábián László, Martinek János, Mizsér Attila és egyéniben Martinek János is olimpiai bajnok lett. Kajak-kenuban Gyulay Zsolt kajak egyesben 500 méteren, 1000 méteres kajak négyesben pedig Ábrahám Attila, Csipes Ferenc, Gyulay Zsolt, Hódosi Sándor utasítottak mindenkit maguk mögé.

Moses sorozata megszakadt

A legeredményesebb versenyzők az úszók közül kerültek ki: a kelet-német Kristin Otto hat, az amerikai Matt Biondi pedig öt aranyérmet szerzett.

Az etióp futók távollétében a kenyai futók kerültek a hosszabb távok élmezőnyébe, 800, 1500, 5000 méteren és 3000 akadályon is ők nyerték el a bajnoki címet.

Az atlétikában újabb amerikai tehetség bukkant fel, Florence Griffith-Joyner 100 és 200 méteres gyorsfutásban, valamint a 4×100-as váltóban is diadalt aratott, emellett még egy ezüstérmet is szerzett a 4×400-as váltóban. Megszakadt viszont a sikerszériája Edwin Mosesnek, aki a nyolcvanas években verhetetlen volt a 400 méteres gátfutáson. Most azonban ebben a számban a harmadik helyre szorult vissza.

Johnson lebukott

A szöuli olimpiát kísérő egyik fontos téma a dopping volt. A 100 méteres síkfutó bajnok Ben Johnson fennakadt a vizsgálatokon, az ő aranyérmét később a másodikként végző Carl Lewis vehette át. A számok alapján kritikusabb helyzetnek azonban inkább a súlyemelőknél adódott, két bolgár, Grablev és Gencsev, és két magyar, Szanyi Andor és Csengeri Kálmán is bukott a teszteken. Eredményeiket megsemmisítették, érmeiket visszavették.

Kristin Otto évekkel később nyilatkozatban jelentette be, hogy doppingolt. A tiltott teljesítményfokozással kapcsolatban Florence Griffith-Joyner neve is többször felmerült, de ezek az állítások azonban később nem váltak bebizonyítottá.

A tízpróbázó Thompson rúdugrása közben az eszköz kettétört, az amerikai pedig megsérült, de folytatta a versenyt, így viszont nem sikerült dobogós helyre kerülnie, komoly esélyei ellenére.

Érdekesen alakult – a pontozást tekintve – az egyik amerikai bokszoló, Roy Jones mérkőzése, ahol az ellenfele egy koreai volt. Jones látványos és elsöprő fölényben volt végig, olyannyira, hogy ellenfelét a meccs végén több segítő kéznek kellett kitámogatni a ringből. Ennek ellenére a mérkőzést nyerte. A rossznyelvek szerint a bírák a koreai győzelmét valójában K.O.-ra akarták kihozni, de azt végül már ők is túlzásnak érezték.

A szöuli olimpián mindezek ellenére a rendezők elérték céljukat, a verseny jó hangulatú volt és politikai felhangoktól jórészt független. A sportdiplomácia terén újra béke következett. Az összesített éremtáblázaton az első helyre a Szovjetunió került, utána az NDK, majd az Egyesült Államok. Magyarország a hatodik helyen végzett.