Élet-Stílus

Japánon át jutottak Pekingbe a kézis lányok

Kijutott a pekingi olimpiára a magyar női kézilabda-válogatott, miután a bukaresti selejtezőtornán, az utolsó fordulóban 10 góllal legyőzte a japán csapatot.

A magyar alakulatnak pontot kellett szereznie az ötkarikás kvótához a torna meglepetéscsapata, a japán együttes ellen, amely szombaton legyőzte az esélyesebbnek tartott lengyel válogatottat. Mivel az ázsiaiak rendkívül gyorsak, ezért a találkozó elején egyáltalán nem cserélt Hajdu János szövetségi kapitány, nehogy könnyű indításgólokat szerezzen a rivális.

Ebben a szakaszban mindkét oldalon hamar gólokkal fejezték be az akciókat, majd a 9. percben, 6-6-nál a kapusok is védtek már, aztán a magyarok szereztek előnyt. Ferling és Tóth remekül lőtt távolról, az ő hatékonyságuknak köszönhetően nem tudott fordítani a Fudzsii vezette távol-keleti alakulat.

Ezzel együtt a japánok jól tartották magukat, de amikor legjobbjukat kiállították, elhúzott a Hajdu-csapat. A 23. percben, 15-10-nél időt kért a japánok edzője, Bert Bouwer. Hiába, mert tovább nőtt a különbség, többek között egy hibátlanul kivédekezett hétperces periódusnak köszönhetően.

Hajdu-csapat ott lesz az olimpián (MTI/EPA)

Hajdu-csapat ott lesz az olimpián (MTI/EPA)

A folytatásban keményebb lett a japánok védekezése, előbb Tóthot, majd Görbiczet kellett ápolni, de az előny nem apadt. Ekkor főleg Vérten volt elemében, nem tudott hibázni. Kovacsicz második kiállítása alatt sem jött közelebb az ellenfél, és a 42. percben, 28-20-nál Bouwer ismételten időt kért. Ez sem segített, rövidesen kétszámjegyűvé vált a különbség (30-20).

Végérvényesen eldőlt a fontos csata, a japánok nem tudtak komolyabb ellenállást kifejteni a cseresor ellen sem. A magyar együttes ezzel teljesítette a célkitűzést, és sorozatban negyedik alkalommal vesz majd részt az ötkarikás játékokon.

Ez lesz a hatodik olimpiája a válogatottnak (1976, Montreal, 3. hely – 1980, Moszkva, 4. hely – 1996, Atlanta, 3. hely – 2000, Sydney, 2. hely – 2004, Athén, 5. hely). A bukaresti második helyet a nemzetközi szövetség (IHF) 10 ezer dollárral jutalmazza, élen végző románok 20 ezer dollárt kapnak.

A románok és a magyarok mellett a németek és a svédek, valamint a franciák és a koreaiak jutottak kvótához a hétvégi kvalifikációs tornákról, ezzel teljessé vált az olimpiai mezőny női kézilabdában. A pekingi részvételét már korábban bebiztosította a rendező Kína, a világbajnok Oroszország, illetve a kontinensek „képviseletében” Norvégia, Angola, Kazahsztán és Brazília.

Átadták a Lángot

Átadták az olimpiai lángot a kínai szervezőknek Athénban. Az eseményt néhány Tibet-párti aktivista megpróbálta megzavarni, de kudarcot vallottak. A láng hétfőn érkezik repülőgépen Pekingbe, majd április 2-tól öt kontinens 19 országának 19 városán utaztatják végig, mielőtt visszatér Kínába. Útja zaklatottnak ígérkezik, mert a kínai rendszerrel szembenállók máris tüntetéseket jelentettek be, egyebek között Londonban, Párizsban és San Franciscóban. Kínában a tervek szerint 113 városon és térségen, 31 tartományon, autonóm körzeten és járáson viszik végig. Az olimpiai láng 130 nap alatt összesen 137 ezer kilométer tesz meg, és a lángot összesen 21 800 sportoló viszi felváltva – írta az MTI.

Olimpiai selejtezők, nők
II. csoport, 3. forduló:
Magyarország-Japán 39-29 (20-14)
Gól: Vérten 9, Tóth 8/1, Ferling 6, Görbicz 6/1, Szamoránsky 3, Szűcs 3, Lovász 2, Szucsánszki 2/1, illetve Fudzsii 10, Komacu 5, Arihama 4, Hirai 4/4, Szakamoto 4, Omae 1, Nagano 1
Kiállítások: 6, illetve 4 perc
Hétméteresek: 3/3, illetve 5/4

Románia-Lengyelország 27-26 (16-13)

Pénteken játszották:
Magyarország-Lengyelország 39-30
Románia-Japán 44-21

Szombaton játszották:
Románia-Magyarország 31-29
Japán-Lengyelország 29-27

Az olimpiai selejtezőtorna végeredménye: 1. (és pekingi kvótát szerzett) Románia 6 pont, 2. (és pekingi kvótát szerzett) Magyarország 4, 3. Japán 2, 4. Lengyelország 0.

—-Nyilatkozatok—-

Pálinger Katalin csapatkapitány: „Nagyon boldog vagyok, óriási teher került le a vállunkról. Sok időnk lesz felkészülni az olimpiára, ahol bízom egy szép sikerben.”

Ferling Bernadett: „Igazából magunktól féltünk, hogy le tudjuk-e vetkőzni az idegességünket. Az első negyedórában még voltak hibák, ugyanakkor amint megnyugodtunk, és jobban védekeztünk, már egyértelműen uraltuk a játékot.”

Tóth Tímea: „Nagyon fegyelmezettek voltunk. Jó volt a taktika, és szerencsére sikerült úgy játszani, ahogy a kapitány kérte. Nagyon fontos, hogy kijutottunk az olimpiára. Egy jó felkészüléssel Pekingben szép eredményt érhetünk el.”

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik