Élet-Stílus

Közel 50 millióért kelt el John Lennon „antológiája”

Elárverezték John Lennon, a Beatles egykori brit popzenekar 1980-ban meggyilkolt tagjának My Anthology (Az én antológiám) című jegyzetekkel, rajzokkal ellátott munkafüzetét.

A londoni Madame Tussaud panoptikumban 2006. április 19-én tartott aukción a tízoldalas füzetért egy amerikai gyűjtő 183 000 eurót (48 millió forintot) fizetett. A képen látható oldalon Lewis Carroll A rozmár és az ács című versének néhány sorát rajzok díszitik, amelyeket John Lennon 12 éves korában alkotott.


John Lennon 1940. október 9-én született Liverpoolban, majd a Liverpool College of Art növendékeként kezdett zenélni. Quarrymen néven alakította meg első együttesét (Paul McCartneyval), majd névváltozások és személycserék után ebből formálódott 1959-ben a Beatles együttes. Első kislemezük 1962-ben készült Love Me Do címmel. Ezután az együttes hamarosan a világ legismertebb beatzenekara lett. Lennon az együttes gitárosa és énekese volt, zenét is szerzett, és természetesen szerepelt a Beatles világsikerű filmjeiben, az Egy nehéz nap éjszakájában és a Helpben. 1965-ben – társaival együtt – az angol királynőtől lovagi címet kapott. Ő írta a Beatles-dalok szövegeit, amelyek az idő haladtával egyre intellektuálisabbak lettek.

Második felesége, Yoko Ono hatására 1968-ban kezdett lemezeket felvenni az együttes nélkül. Távolodása a Beatlestől az 1967-es Bors őrmester lemeztől egyre nyilvánvalóbb lett, döntő szava volt abban, hogy a „gombafejűek” felhagytak a koncertezéssel. A Beatles 1970-es felbomlása után sikeres szólókarriert ért el. Békedalaitól remélte, hogy elfeledtetik a közönséggel a Beatles- korszak „zsengéit”. Legkitűnőbb albuma az 1971-es Imagine, melynek címadó számában John egy olyan világról énekel, amelyben nincsenek országok, nincs vallás, az emberek egyenlőként élnek benne. Ez a dal nemcsak a slágerlistát vezette, hanem 2000-ben az évszázad dalának is választották egy szavazáson.

Lennon 1968 és 1980 között 12 nagylemezt készített, s kevés koncertet adott. Nem volt kitárulkozó egyéniség, noha az ellenkezőjére is bőven nyújtott példát (1969-ben az amszterdami Hilton szállóban az ágyban kötött örök hűséget Yokóval, s mézesheteiket az „ágyban a békéért” jegyében töltötték – kamerák össztüzében.) Eredeti, néha meglepő gondolatait gyakran idézik ma is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik