Belföld

Semjén teljesen visszaállamosítaná a közműveket

Semjén Zsolt elmondta: a rezsicsökkentés “tisztán gazdasági terméknek indult és nem politikainak”. Indokának azt nevezte, hogy a gazdasági válság és a 2010-es kormányváltás után a magyar középosztály elkezdett megtakarítani, de nem vásárolt. A belső fogyasztás serkentésének egyik eszköze lett a közműcégek extraprofitjának elvétele, majd az árak radikális csökkentése, amely “pénzt hagyott a zsebekben” – mondta a politikus.

Megjegyezte: az ellátási biztonság növelésének záloga az áram- és gázszolgáltató szektor teljes államosítása lesz, amelynek első lépéseként visszavásárolta az állam az E.ON-tól a gáztárolót. Ma már nem csak külföldi cégek döntik el, lesz-e fűtés télen, és ma már nem ők döntik el, mennyit fizessünk érte – fogalmazott.

Baloldali értékek a jobboldalon

A miniszterelnök-helyettes tragikomikusnak nevezte, hogy a baloldal nem helyeselte sem a bankadót, sem a rezsicsökkentést, vagyis “a magukat szocialistának és baloldalinak mondó pártok nem az emberek, nem a bérből és fizetésből élők oldalára álltak, hanem azért hullajtottak óriáskönnyeket, mert a külföldi multiknak nem lesz elég profitja”.

“Ma hazánkban a baloldali értékeket a szociális igazságosság területén kizárólag a Fidesz-KDNP képviseli” – jelentette ki. Semjén Zsolt kiemelte: 2010-ben, amikor átvették a kormányzást, nem akartak “a fél világgal” konfliktust, és unortodox gazdaságpolitikát sem. “Egyszerűen belekényszerültünk” – mondta. Kitért arra, hogy Brüsszeltől “tiszta vizet kértek a pohárba és segítséget az ortodox gazdaságpolitikához”, de nem kapták meg, ezért indultak el azon az úton, amelynek eredményei ma már igenis látszanak.

“Nagyon fájni fog egész Európában a bankoknak”  

A végrehajtott unortodox lépések között említette az egykulcsos személyi jövedelemadót, a társasági adó csökkentését, amely “levegőhöz juttatta a cégeket és pénzt hagyott az embereknél”. A költségvetési hiány gyors javítására vezették be a bankok és a multinacionális cégek megadóztatását, amely komoly támadásokat eredményezett.     

A miniszterelnök-helyettes szerint a következő nagy támadásokat a bankok elszámoltatása hozza, amikor megint az emberek oldalára álltak. Azt mondta, amennyiben azt sikerrel megvédik és ezzel jó példát mutatnak a többi európai országnak, akkor az “nagyon fájni fog egész Európában a bankoknak”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik