Belföld

Ellenzék: Orbán az IMF-re fogja saját kudarcát

orbán viktor (ingyenes, )
orbán viktor (ingyenes, )

Az LMP, a Jobbik és az MSZP is hasonlóan értékelte Orbán Viktort.

A Jobbik parlamenti frakcióvezetője reagált először Orbán Viktor évadnyitó beszédére. Vona Gábor szerint a Fidesznek egyenesen kapóra jön a Nemzetközi Valutalappal (IMF) folytatott tárgyalás, hiszen ez „jó ürügyet teremt arra, hogy az örökölt és a saját gazdaságpolitikai csődjét rákenje az IMF-re”. Azt firtatta, hogy ha a kormányfő bevallása szerint sincs szükség megegyezésre az IMF-el, akkor mégis miért akar a kormány megegyezni a valutalappal. Ha a Fidesz a KDNP-vel közösen ezután fog saját tárgyalási javaslatot kidolgozni, akkor „mit csinált eddig Fellegi Tamás és Varga Mihály; eddig nem volt a kormánynak saját tárgyalási koncepciója?” – kérdezte Vona Gábor.

A munkahelyvédelmi akcióterv kapcsán a jobbikos politikus hiányolta, hogy Orbán Viktor beszédében nem esett szó a munkahelyteremtésről. Emlékeztette a kormányfőt arra, hogy soha nem volt ilyen magas a fiatalok külföldre vándorlása.

A választási rendszerrel kapcsolatban a Jobbik szerint nem a regisztráció a megoldás, hanem a műveltségi cenzus, az ellenzéki párt elemi iskolai végzettséghez kötné a szavazáson való részvételt – ismertette Vona Gábor.

Hangsúlyozta azt is: a felszólalásból szerinte hiányzott Orbán Viktor véleménye a magyar gazdaság második negyedévének adatairól, az állami földalap körüli botrányokról, a „Simicska, Nyerges és társai körüli botrányról”, a Belügyminisztérium „nyári ámokfutásáról”, illetve a keleti fordulat kudarcáról.

LMP: orbáni mesedélután

A valóságészlelés teljes hiányáról tanúskodó „mesedélutánnak” minősítette a kormányfő felszólalását az LMP frakcióvezetője. Jávor Benedek szerint Magyarországon 2010-ig az európai normák szerinti parlamentáris demokrácia működött, a jelenlegi kabinet viszont „egészen bámulatos eredményeket ért el” a demokratikus intézményrendszerek leépítésében.

Jávor szerint a miniszterelnök által vázoltakkal ellentétben Magyarország olyan mély gazdasági válságban van, amilyen az elmúlt két évtizedben alig sújtotta az országot. A frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy a kialakult helyzetet megpróbálhatják az IMF-re fogni, de a valóság az, hogy a kormány gazdasági „ámokfutásának” eredményeképpen a gazdaság jóval nagyobb bajban van, mint a kormányváltás előtt. A gazdasági visszaesés meghaladja az egy százalékot, a beruházások gyakorlatilag nullára estek vissza, a reálbérek csökkennek, a szociális ellátórendszer romokban hever, a gyógyszerkasszát lefelezték, aki tud, menekül az országból – sorolta.

A frakcióvezető azt is kijelentette: nem látja annak jeleit, hogy a kabinet elszakadt volna az utóbbi húsz évre jellemző megszorító politikától.

Mesterházy: Orbán hazudott

Az MSZP elnök-frakcióvezetője azt kérte a miniszterelnöktől, hogy hozza nyilvánosságra azokat a követeléseket, amelyeket a valutaalap és az EU támasztott, hogy kiderüljön, egyáltalán léteznek-e ezek a feltételek. „Ha valósak ezek a követelések (…) akkor szeretném mondani, ilyen feltételekkel a magyar kormánynak nem szabad az IMF-fel megállapodást kötnie. (…) De ha nincsenek ilyen követelések, akkor. miniszterelnök úr, ön egyszerűen szemérmetlenül hazudott a magyar embereknek, hazudott Magyarországnak” nemcsak az elmúlt hetekben, hanem ma is – jelentette ki Mesterházy Attila.

A szocialista politikus az Orbán Viktor által rossznak nevezett 2008-as IMF-megállapodásról azt mondta: ez egy 20 milliárdos hitelkeret volt, amiből 7 milliárdot arra használt a kormány, hogy az országot olcsóbban finanszírozhassa a piacoknál, a másik 7 milliárdot a devizatartalékba helyezte a Magyar Nemzeti Bankban, a maradék hat milliárdot pedig nem hívta le, ehhez Orbán Viktor nyúlt hozzá először, amikor Mol-részvényeket vásárolt belőle.

Az MSZP elnöke a romló gazdasági adatokat sorolva úgy vélte: a miniszterelnök alternatív valóságban él, a magyar emberek és a külföld sem látja ezt a „sikersztorit”. Nő az infláció és a munkanélküliség, csökken a foglalkoztatottság, ezért látható módon a kormány megszorításokra kényszerül idén és jövőre is – tette hozzá a politikus, aki szerint idén 140, jövőre 600 milliárd hiányzik majd a költségvetésből.

Mesterházy Attila ezért arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy egyszer őszintén és bátran vállalja a felelősséget, álljon ki az emberek elé, és kérjen bocsánatot.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik