Belföld

Tarlós is neccesnek tartja a Csurka-darabot

Tarlós István (Tarlós István)
Tarlós István (Tarlós István)

A főpolgármester nem támogatja, hogy az Új Színház bemutassa Csurka István darabját.

Tarlós István az ATV Egyenes beszéd című műsorában úgy vélte: a néhai drámaírónak vannak olyan darabjai, amelyeket elő kell adni, de A hatodik koporsó nem az. Mint mondta: olvasta a darabot, tartózkodik attól, hogy alkotói szempontból minősítse, ugyanakkor a végével baj van, az egy „igazságtalan, bizonyíthatatlan, elvakult állásfoglalást” tartalmaz.

A főpolgármester közölte: a törvény szerint fenntartóként sem avatkozhat a műsorpolitikába – még akkor sem, ha őt teszik felelőssé, ha bemutatják a darabot -, de el fogja mondani a véleményét és bízik abban, hogy az ér valamit, joga van a figyelmeztetéshez. Tarlós szerint általában óvatosabban kellene bánni az „antiszemita fegyverrel”, nem biztos, hogy jó módszer mindig ilyet kiabálni, amikor nem feltétlenül szükséges, de most igazuk van azoknak, akik a darab bemutatásával szemben fogalmaznak meg véleményt, mert annak a vége “enyhén szólva nagyon necces”.

Mint korábban megírtuk, A hatodik koporsó című darab ősbemutatója az Új Színház új évadának műsorán szerepel. A teátrum csütörtöki közleménye “kulcsfontosságú” előadásnak nevezi, amely várhatóan a szezon “húzó darabja” lesz.

Fischer Ádám világhírű karmester szeptemberben nemzetközi aláírásgyűjtésbe kezd a darab ellen, amelyet szerinte egy közpénzből működtetett színház nem mutathat be. Az Új Színház főrendezője, Pozsgai Zsolt korábban azt mondta: nem kell félni, mert Csurka műve “egy könyvdráma, hogy mivé válik a színpadon, az a rendezőn múlik…”.

Az Új Színház szerint a kétrészes színmű témája az első világháborút lezáró, Párizs környéki békekötéseket előkészítő konferencia, ahol az éppen kialakítandó magyar határról döntő bizottság 1919 februári tárgyalásai jelenítődnek meg. A szövegben elhangzó részek nem egyszer azoknak a korabeli diplomáciai iratoknak a szinte szó szerinti másolata. Csurka István korábban úgy vélte: az akkori jegyzőkönyveket csak egy drámaíró szemével kellett elolvasni, hogy a téma megírható legyen. A színmű címe a Nagy Imre újratemetésekor használt, az 1956-os forradalom leverése során meggyilkolt magyar fiatalokat jelképező koporsóra utal.
Az utolsó levél
Csurka István halálakor az Új Színház közzétette utolsó levelét. A „Kedves magyar testvéreim! ” megszólítással kezdődő üzenetében úgy fogalmazott: az utcai harcok el fognak múlni, bent a színházban is. „A kérdés csak az marad, milyen színházat teremtünk. Lesz-e erős társulat, összetartás, jószándék és barátság.” Csurka “szellemileg egy irányba húzó, küldetésével tisztában lévő” társulatra vágyott, mert az Új Színházé küldetés, amíg egyedül vannak. “Majd, ha lesz másik hasonló társulat, a küldetést felosztjuk, mint a földet” – fogalmazott.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik