Belföld

Cegléd-ügy: a rendőr repül, az ombudsman vizsgálódik, a politikus felkészül

Cegléd (cegléd)
Cegléd (cegléd)

Az emberi jogi bizottság elnöke - az MSZP kérése ellenére - nem hív össze rendkívüli ülést. Az ombudsman vizsgálódik, a ceglédi rendőrkapitány remeghet.

Az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnöke nem tartja indokoltnak összehívni a testület rendkívüli ülését a ceglédi konfliktus miatt, de azzal egyetért, hogy foglalkozni kell az üggyel. Lukács Tamás (KDNP) azt mondta: a bizottságnak a ceglédi esettel “megfelelő előkészítettség mellett” kell megtennie egyébként az ülésezés csak “shownak jó, de másnak nem”.

A kormánypárti politikus megvárná a Belügyminisztérium jelentését a rendőri intézkedésekről, tanulmányozná az állami erőszakmonopólium védelméről szóló jogszabályokat, amelyek rögzítik, milyen tevékenységeket láthatnak el egyesületek és vizsgálná az Alkotmánybíróság gyűlöletkeltést érintő döntéseit, valamint azt a bírósági határozatot, amely engedélyezte a Magyar Nemzeti Gárdának, hogy a Hősök terén tartsa meg avató ünnepségét március 15-én.

“Jó reggelt kívánok!” – mondta Lukács Tamás azzal kapcsolatban, hogy Lendvai Ildikó öt nappal a ceglédi események után sürgeti a rendkívüli bizottsági ülést. A bizottsági elnök választ vár arra, hogy az ellenzéki politikus miért nem házszabályszerűen jár el a testület összehívása tekintetében, jelezve: nem kapta meg a képviselő nyílt levelét, így annak pontos tartalmát nem is ismeri.


Fotó: MTI / Bugány János

Lendvai Ildikó szerint “az elmúlt napok ceglédi eseményei világossá tették, szervezett provokáció készül annak érdekében, hogy a helyi konfliktusok erőszakba csapjanak át”. Nyílt levelében azt írta, az emberi jogi és kisebbségi kérdésekben felelősséget viselő parlamenti bizottságnak kötelessége útját állni egy ilyen folyamatnak.

Az ombudsman vizsgálódik

Az alapvető jogok biztosa nemcsak a devecseri, ceglédi konfliktushelyzet körülményeit, hanem a rendőri intézkedések hatékonyságát is vizsgálja. Az ombudsman emlékeztetett rá, hogy a 2012. január 1-jétől hatályos ombudsmantörvény fontos célként fogalmazza meg a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportokhoz tartozó személyek jogainak fokozott védelmét. Az elmúlt hónapban több olyan eseményre is sor került, amelyek azt mutatják: a fokozott védelem és az egyenlő méltóság elve melletti állami kiállás kiemelt jelentőséggel bír – tudatta Szabó Máté, aki szerint nem zárható ki, hogy több alapvető joggal összefüggő sérelem történt. Az ombudsman a ceglédi konfliktus ügyében elrendelt tényfeltáró vizsgálat eredményétől függően dönt az újabb intézkedésekről.

Van, aki vizsgálódna

A szélsőséges romaellenes megnyilvánulások elleni tiltakozva a belügyminiszternek címzett, több mint kétezer ember által aláírt petíciót adott át az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat a belügyi tárca képviselőjének a minap. Orvosok, tanárok, egyetemi hallgatók, munkások, nyugdíjasok tiltakoznak többek között a devecseri szélsőjobboldali provokáció és konfliktus, illetve az ahhoz kapcsolódó, tétlen rendőri magatartással szemben.

Setét Jenő, az Ide tartozunk! csoport vezetője a Hír24 kérdésére akkor azt mondta, nem tartják elégségesnek, hogy tényfeltáró vizsgálatot rendelt el Hatala József országos rendőrfőkapitány a ceglédi ügy miatt,. Szerinte „k0onkrét jogi intézkedésekre van szükség, nemcsak Cegléd, hanem Devecser ügyében is. Követeljük, hogy induljon eljárás a rendőri kordont megbontók ellen, a kővel dobálózók ellen, a rendőri mulasztás ellen, akik tétova magatartást mutattak”.

A személycserék újabb fordulója?

Nem egészen értett egyet a ceglédi rendőri intézkedéssel az országos főkapitány. Megyei szinten már nem, de lejjebb még várhatók vezetőcserék – mondta Garamvölgyi László. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatója a közrádió reggeli műsorában elmondta, a tárcavezető április bejelentésének megfelelően szeptemberben a kapitányságvezetők szintjén még lesznek változások.

Pintér Sándor belügyminiszter utasította az ORFK vezetőjét, hogy soron kívül vizsgálja felül a húsz leggyengébben teljesítő rendőrkapitányság vezetőjének alkalmasságát, és indokolt esetben szeptember 15-ig mentse fel őket beosztásukból.
A ceglédi a ceglédi romaellenes felvonulásról Garamvölgyi azt mondta, valamit sugall a Hatala József által az ügyben elrendelt vizsgálat, és az már most is megállapítható, hogy a legfelsőbb rendőri vezető nem miden mozzanatában értett egyet az ottani intézkedésekkel.

Cegléden múlt vasárnap este mintegy 400-an gyűltek össze, a többi között a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai, illetve szimpatizánsai. Miután feszülté vált a helyzet a helyi romák és nem romák között, a környék romák lakta házait 70-80 rendőr zárta el az egybegyűltektől. A Pest megyei város utcáiban összegyűltek elismerték, ők kérték az Új Magyar Gárda segítségét.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik