Belföld

Meggyengült a szórvány magyarság

Demográfiailag és gazdaságilag mára a szórvány meggyengült, intézményei fogyatkozóban vannak. Meg kell fogalmazni, mi az identitás- és magyarságtudat – hangzott el a Kettős kisebbségben - előretolt vagy visszamaradt „helyőrségek"? című budapesti fórumon.

Az identitás, a magyarnak megmaradás intézményfüggő. Vissza kell hozni a nyelv státuszát, ne érezzék a kisebbségben élők, hogy nyelvük másodrendű. Ha nem tudatosan viszonyulnak a nyelvhez, nem lehet megőrizni – hangsúlyozta Bodó Barna politológus, a Szórványtanács elnöke, a kolozsvári Sapientia egyetem tanára. Ha nemzetpolitikában akarnak gondolkodni, akkor először azt a kérdést kell megfogalmazni, hogy kit tartanak magyarnak, illetve mi az identitástudat és a magyarságtudat – mondta. Értelmezése szerint a szórvány a nemzet határa, és ha nem tekintik annak, és nem támogatják megmaradásában, akkor a nemzet folyamatosan zsugorodik. Mindenkit, aki magát magyarnak vallja, tekintsünk magyarnak – szólított fel.
Schöpflin György politológus arról beszélt, hogy akkor ismerjük meg saját magunkat, ha szembenézünk saját sokszínűségünkkel. Úgy véli, sokszor intoleránsak vagyunk a nem budapestiekkel, a határon túliakkal és a külhoniakkal. Ha meg akarjuk érteni, mi a szórvány, ne csak magunkat nézzük, hanem más szórványokat is – fogalmazott. Felidézve a 2004. december 5-i, kettős állampolgárságról szóló népszavazást azt mondta, hogy a társadalom jelentős része nem nagyon akarja befogadni a határon túliakat.

Udvarhelyi Zsófia, a CDU-CSU parlamenti frakciójának brüsszeli munkatársa arról a lehetőségről beszélt, amely által egy másik kultúra szépségét fel lehet ismerni amellett, hogy valaki megőrzi magyarságát. A magyarok azért, mert kisebb nemzet, mint a német vagy az angol, félnek a másságtól – vélekedett. Ladányi Lajos, a felvidéki Magyar Koalíció Pártja elnökségi tagja, szórványprogramjának kidolgozója szerint meg kell különböztetni az önként vállalt és a történelmi sorsként keletkezett szórványokat. A felvidéki magyarságot szinte biztonsági kockázatként kezelik Szlovákiában – mutatott rá.

A törvény őket nem védi, és ami a szlovák parlamentben zajlik a kisebbségi nyelvhasználati törvény ürügyén, az színház – fogalmazott, hozzátéve: az nem biztosítja a kisebbségek nyelvhasználati jogát. „Nekünk nem jogaink vannak, hanem annyi lehetőségünk, amit megteremtünk közösségeink számára” – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik