Belföld

Kényszerszünet a felsődobszai iskolában

Kényszer tanítási szünetet rendeltek el tíz napra a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Felsődobszán, mert csak így tudnak spórolni a költségeken, és a hatalmas fűtésszámlát nem bírják fizetni.

A kiesett tanítási időszakot szombatonként pótolják majd tavasszal. A szünet “segítségével” több százezer forintos megtakarítást remélnek – mondta Ignáczné Brunclik Edina, a település jegyzője. Kitért arra, hogy Felsődobsza 2010 óta a csobád-hernádszentandrási körjegyzőséghez tartozik, és már akkor kiderült, gondok vannak az iskolával, illetve a finanszírozással. A tényleges problémával azonban a legutóbbi költségvetés tárgyalásánál szembesültek. Hozzátette: decemberben egymillió forint volt a fűtésszámlája az iskolának, emellett fizetni kell a béreket, az áram-, vízdíjat és egyéb kiadásokat.

Luterán András, Felsődobsza polgármestere (Fidesz-KDNP) közölte: a 143 diákkal rendelkező oktatási intézményt négy abaúji önkormányzat tartja fenn, Felsődobsza, Hernádkércs, Nagykinizs és Szentistvánbaksa, a településeknek azonban nincs annyi pénzük, hogy a költségeket fedezni tudják, ezért rendelték el a kényszerszünetet.

Hozzátette: a tíz napos szünettel – amely a hétvégékkel két hetet tesz ki – 6-800 ezer forintos megtakarítást érhetnek el. Márciusban pedig – talán már az időjárás is enyhül – nem gázzal, hanem adományfa segítségével, a vegyes tüzelésű kazánnal fűtik majd az épületet.

A tanítás március 8-án indulhat újra, 19-én pedig bált szerveznek az iskola megmentésére – közölte a polgármester, hozzáfűzve: a pénzügyi nehézség oka az, hogy amíg a gyerekek létszáma – ezzel együtt az állami normatíva – folyamatosan csökkent, a költségek – fűtés, villany, munkabérek – állandóak maradtak. Az új felsődobszai iskolát tavaly szeptemberben adták át, az intézmény felújítása, bővítése 230 millió forintba került, amit pályázati forrásból biztosítottak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik