Belföld

5,2 százalékos hiányt vár a PM az idei évre

A Pénzügyminisztérium (PM) számításai szerint az államháztartás ez évi GDP-arányos hiánya pénzforgalmi szemléletben 5,2 százalék lesz - közölte Várfalvi István helyettes államtitkár.

Az államháztartási deficit 974,2 milliárd forint lesz az eredetileg tervezett 832 milliárd forinttal, a GDP 4,5 százalékával szemben. A központi költségvetés hiánya várhatóan megközelíti a 642 milliárd forintot. Az előirányzat 569 milliárd forint – mondta el a helyettes államtitkár. Decemberben a PM várakozása szerint a központi költségvetésben 150 milliárd forint körüli többlet lesz.


November végén a központi költségvetés hiánya 701,3 milliárd forintot, az államháztartási deficit az önkormányzatok nélkül pedig 1.130,9 milliárd forintot tett ki.


Várfalvi István elmondta: eredetileg novemberre 230 plusz-mínusz 20 milliárd forintos deficitet vártak, összességében az államháztartási deficit novemberi egyenlege 252,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ennek kialakulására az hatott leginkább, hogy novemberben mintegy 100 milliárd forintos többletkiadást jelentett az 53. heti nyugdíj, illetve a visszamenőleges nyugdíjkorrekció kifizetése, valamint az, hogy az egyébként decemberi esedékességű nyugdíjat novemberben küldte ki a posta.


Ehhez jött még a gyes, illetve kismama-pótlék 24 milliárd forintos többletkiadása, illetve, hogy a jövedéki adó 27 milliárd forintos tétele december 1-jén folyt be a központi büdzsébe. Összességében ez 150 milliárd forintos egyszeri hatásként jelentősen megnövelte a november havi államháztartási deficitet.


Várfalvi István elmondta: az év egészére elmondható, hogy az szja-bevételek a vártnál valamivel alacsonyabbak lesznek, de az általános forgalmi adóbevételek, illetve a jövedéki adó befizetések meghaladják az előirányzott mértéket.


Ha az egyes tételeket nézzük, akkor a bevételek mintegy 60 milliárd forinttal többet tesznek majd ki a központi büdzsében, viszont az év egészét rontja az, hogy az eredeti 80 milliárd forintos tervhez képest a lakástámogatások összege 140 milliárd forintot tesz ki várhatóan.


Növelik a központi büdzsé kiadásait a gyes és kismama-pótlék címén kifizetett összegek, emellett mintegy 30 milliárd forinttal többet fordított a társadalombiztosítás gyógyszer-, illetve gyógyító-megelőző kiadásokra.


A nyugellátások korrekciója összességében mintegy 35 milliárd forinttal növeli a központi kiadásokat és a kamatváltozások miatt az adósságszolgálat kamatterhe is hozzávetőleg 80 milliárd forinttal nőnek meg.


Kedvező viszont az, hogy az eva-befizetések már jóval év közben “hozták” az egész évi előirányzottat, így 2003 egészében a tervezett 16 milliárd forintos eva-befizetés helyett hozzávetőleg 30 milliárd forint folyik be ilyen címen a központi költségvetésbe. Az is pozitív, hogy szeptember végén az önkormányzatok még 30 milliárd forintos szufficittel zártak és az év egészét tekintve is nulla körüli szaldó prognosztizálható.


A PM számításai szerint pénzforgalmi szemléletben a központi költségvetés 642 milliárd forintos éves hiánya mellett a társadalombiztosítási alapok várhatóan 346,5 milliárd forint hiánnyal zárnak az eredetileg tervezett 277,15 milliárd forinttal szemben.


A központi költségvetés bevételeit 4.981,2 milliárd forintra várja a PM, miközben a központi kiadások a prognózis szerint 5.623,1 milliárd forintot tesznek ki. Néhány tétel még decemberben folyik be a költségvetésbe, így az is elképzelhető, hogy az 5-5,2 százalékos sávban lesz az egész éves GDP-arányos államháztartási deficit, a PM azonban inkább az 5,2 százalékot tartja valószínűnek.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik