Belföld

15 évi kaptató – fejenként 2 ezer dollárnyi bukta miatt

Az utóbbi három év tőzsdei veszteségei meghaladták az USA éves GDP-termelését. A földlakók fejenként 2 ezer dollárt vesztettek.

A London Business School és az ABN Amro bank szakértői által
összeállított Globális Befektetés-megtérülési Évkönyv több mint száz évre visszamenőleg vizsgálja az értékpiacok viselkedését a következő évekre szóló modell kialakításához. A szerzők egyebek mellett megállapítják, hogy hosszú távon indokolt a részvénypiacokkal kapcsolatos “mérsékelt derűlátás”, mert a vállalati részvények végül mindig jobb megtérülést kínálnak, mint a kötvények vagy egyéb befektetési konstrukciók – azoknak, akik ezt ki tudják várni.


Fejenként 2 ezer dollár


A szakértők ugyanakkor elismerik, hogy a jelenlegi helyzet nem bíztató: a jelentés szerint az utóbbi három évben 13 ezer milliárd dollárral zuhant a világ tőzsdéin forgalmazott részvények összesített piaci tőkeértéke. Ez 30 százalékkal haladja meg az Egyesült Államok éves hazai össztermékének értékét, és a Föld minden lakójára átlagosan 2 ezer dollár tőzsdei veszteség jut. A Global Investment Returns Yearbook szerzői szerint 2002 az utóbbi harminc év legrosszabb tőzsdei éve volt, s az azóta is tartó hanyatlás a tavalyival együtt jó eséllyel a valaha feljegyzett legsúlyosabb globális értékpiaci veszteséghez vezet. A londoni értéktőzsde irányadó FTSE-100-as tavaly már harmadik éve zárt egyfolytában éves veszteséggel, és ha az idén is ez történik, az csupán a második olyan eset lesz az LSE történetében a harmincas évek válsága óta, hogy az összesített piaci tőkeérték szerinti legnagyobb európai tőzsde fő mutatója négy éven át folyamatosan veszteséges – áll a jelentésben.


Történelmi kapaszkodók


A történelmi visszatekintés azonban kínál legalábbis statisztikai alapot a hosszú távú derűlátáshoz, az 1900 és 2002 közötti 103 évnek ugyanis csak a 38 százaléka volt veszteséges a világ tőzsdéin, a kilábalás azonban hosszú folyamat lesz. Az 1973-74-es, valamint az 1987-es összeomlások után három évig tartott, mire a részvények visszanyerték elvesztett piaci értéküket, most viszont ennek akár az ötszörösébe is telhet ugyanez, főleg azért, mert a piacok még a jelenlegi részvény-árfolyamokon is túlértékeltek, ha az értékelés mércéje az részvényár/vállalati eredmény (P/E) ráta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik