Belföld

Hogyan lesz szárny az oktatás – élő közvetítés a konferenciáról

Megbecsült tanárok, szakfelügyeleti rendszer, érettségi reform, új oktatásfinanszírozási modell, változások a Bologna-rendszerben – többek között e témákat veti fel a Sólyom László által életre hívott Bölcsek Tanácsa tanulmánya. A Szárny és teher oktatási fejezetéről mondja el véleményét a köztársasági elnök, a leendő humánminiszter, és oktatási államtitkára, és számos szakértő. Kövesse élőben az fn.hu-n.

A köztársasági elnök két éve kérte fel a Bölcsek Tanácsát, hogy dolgozzon ki egy helyzetértékelést, és írjon le egy javaslatcsomagot az oktatás megújítására és a korrupció felszámolására. A javaslat a Köztársasági Elnök Hivatalának oldaláról letölthető. A „szárny” fejezet azt hangsúlyozza, hogy már nem elég újabb reformokat elindítani az oktatásban, újjá kell építeni azt. (Hogy hogyan, arról a fejezetet jegyző Csermely Pétert kérdeztük korábban, az interjú itt olvasható.)

Mi a véleménye a dokumentumról a köztársasági elnöknek, Pálinkás Józsefnek, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökének, a leendő humán miniszternek, Réthelyi Miklósnak és a minden bizonnyal oktatási államtitkárának felkért Hoffmann Rózsának, valamint felsőoktatási és közoktatási szakértőknek? Az MTA Dísztermében csütörtök délelőtt megrendezett konferenciát reggel kilenctől élőben követheti az fn.hu-n!

Sólyom szerint költeni kell az oktatásra

Semmilyen kiadást nem szabad sajnálni az oktatás teljes rendszerének újjáépítésére, ebben nyilvánulhat meg egyértelműen a kormányzat elszántsága, hogy valóban rendbe akarja hozni az oktatásügyet – mondta Sólyom László köztársasági elnök a konferencián.

Az államfő a tanácskozáson mondott megnyitó beszédében arról is szólt: mindig támogatta a kistelepüléseket “a harcukban, hogy megtarthassák saját iskoláikat”. Kifejezte azon reményét, hogy ez a törekvés “meghallgatásra talál”. Sólyom László azt is hangsúlyozta, hogy “a cigányság integrációjának az iskola az útja”.

Megújul a nemzeti alaptanterv

Hamarosan új, az oktatást érintő törvényeket szeretne a leendő kormányzat elfogadtatni az Országgyűléssel, és mintegy száz intézkedést terveznek bevezetni – jelentette be Hoffmann Rózsa. A Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője kiemelte: “a nemzeti alaptanterv reformjára is szükség van, ami a műveltség elemeit ismét számba veszi, és beviszi az oktatásba”. A tantervnek a továbbiakban erősíteni kell a nemzeti és egyetemes alapműveltséget – hangsúlyozta a szakpolitikus.

Pálinkás: egyetértésre van szükség

A legszélesebb körű nemzeti egyetértésre, társadalmi összefogásra van szükség az oktatás ügyében, nem elegendő pusztán a politikai egyetértés – mondta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke. “Elég stratégia készült már, elég sok gondolatot megbeszéltünk már ezen a területen, cselekvésre van szükség” – fogalmazott a négytagú, szakértőkből álló Bölcsek Tanácsa által készített Szárny és teher című könyvhöz kapcsolódó konferencián.

Az oktatás hálózatát jól kell ismerni, a megfelelő pontjain hatékonyan kell tudni beavatkozni, és “akiknek ez a felelőssége, azoknak ezt a beavatkozást a lehető leggyorsabban meg kell tenniük” – mondta Pálinkás József. Az MTA elnöke örömét fejezte ki, hogy az oktatás ügye “párbeszéd, közbeszéd tárgya lett”, és sokan követték figyelemmel a csütörtöki konferenciát nem csak a helyszínen, hanem a képernyők előtt is. Felhívta arra is a figyelmet, hogy az oktatással kapcsolatos elemzések “sok szép és jobbító gondolatot” tartalmaznak, a stratégiák mögött azonban sokszor lobbiérdekek állnak. “Ezért fontos, hogy létrejöjjön egy széles körű, őszinte, elfogulatlan közbeszéd és párbeszéd” – tette hozzá.

Meglátása szerint az oktatás kérdését teljes komplexitásában kell nézni, és a csütörtöki konferenciának, ahogy a korábban már megjelent nagy sikert arató könyvnek is, az ehhez kapcsolódó vitát kell megindítania. Az MTA elnöke annak a kívánságának is hangot adott, hogy “ennek a tanácskozásnak az eredményei a lehető leghamarabb jelenjenek meg a Magyar Köztársaság oktatási gyakorlatában”.


Ajánlott videó

Olvasói sztorik