Élet-Stílus

A Pentagon nem haverkodik a YouTube-bal

Az amerikai védelmi minisztérium megelégelte az amerikai katonák internetes szabadságát és egy mozdulattal megtiltotta a közösségi portálokon való tevékenykedésüket.

Érdekes fejleménye az Irakban folyó háborúnak, hogy az amerikai védelmi minisztérium – mivel számára kellemetlenné vált a katonák interneten folytatott tevékenysége – egyszerűen megtiltott mindenfajta ellenőrzés nélküli internetes megjelenést. Tilos a blogok, illetve videók közzététele, sőt a YouTube és a MySpace személyes oldalai is tiltólistára kerültek. A katonák egyrésze azért nehezményezi a döntést, mivel ez volt az egyetlen mód amivel közvetlenül üzenhettek szeretteiknek.

A közösségi oldalak egyébként tele vannak a jelenleg szolgálatot teljesítők naplóival, személyes beszámolóival és ezek szabad áramlását sem nézi jó szemmel a katonai vezetés. Az Iraqban készült videók többsége általában harcokat, sebesülteket és pusztítást mutat. A nézettségük pedig döbbenetes. A YouTube-on egy érdekesebbnek látszó videót akár félmillióan is megnéznek néhány hónap alatt.


A Pentagon nem haverkodik a YouTube-bal 1

Ezt a videót több mint négyszázezren látták


A YouTube számos esetben adott média nyilvánosságot olyan videóknak is, amelyek az amerikai katonák harci tetteit, sőt túlkapásait is megörökítik.

A védelmi minisztérium azzal indokolja a szigorítást, hogy a hálózat forgalmát nagyon leterhelik a katonák személyes jellegű fel és letöltései, s az alapfeladatokra nem marad elegendő sávszélesség. A másik igen mosolyogtató indok a tiltásra az internetbiztonsági kérdések, a vírusok és férgek elburjánzása az Irakba telepített számítógépeken.

A magánfelhasználás a nyilatkozó Jeffrey Gordon szóvivő szerint a hálózat megbízható működését is megkérdőjelezi. A tiltás vonatkozik a katonaság polgári alkalmazottaira is.

Háború-marketing

Az érvek semmiképpen sem hangzanak meggyőzőnek. Noha tény, hogy számos adatbiztonsági szakember felvetette már azt a kérdést, hogy a katonai internet tevékenység meglehetősen rizikós a hackerek és adathalászok igen hatékony működése miatt, de a békepártiak többsége mégis azt feltételezi, hogy a hadsereg egyszerűen csak nem akarja a világnak megmutatni, hogy mi is folyik valójában Irakban.

Több médiaszakértő is felveti, hogy a Pentagon attól fél hogy egyre több amerikai demoralizálódik, csömörlik meg az értelmetlen háborútól, s hogy a túl szabadon értelmezett kommunikáció az Irakban szolgálók harci kedvét is ronthatja.

A háború kezdetekor már látható volt, hogy az ország lerohanását is csak ellenőrzött tartalmú képeken – több esetben feltételezhetően manipuláltan – ismerhette meg a világ. Az azóta több esetben felmerült kínzások, gyilkosságok pedig semmiképpen sem javítják Amerika megítélést a térségben, sőt csak az ellenállást erősítik.

A mostani tiltás szinte egyértelműen annak szól, hogy a Pentagon nem akarja a háborút egyenesben közvetíteni a világ felé, így maradnak a hamis hősöket generáló akciófilmek és a háború poklát elkerülő szűkszavú ellenőrzött –vértelen – kommentárok a naponta elesett névtelen amerikai áldozatokról.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik